Dekret prezydenta Władimira Putina sankcjonuje przejęcie akcji austriackiego OMV i niemieckiego Wintershalla w spółkach działających w Rosji przy wydobyciu gazu. Te firmy chciały wydobywać surowiec i sprowadzać go tanio przez gazociągi Nord Stream 1 i 2.
Udziały Wintershall DEA (35 procent) i OMV (25 procent) w złożach Achimow, Urengoj i Jużno-Russkoje zostanie siłowo sprzedane podmiotom rosyjskim. Te firmy mają otrzymać rekompensatę ustaloną przez rząd rosyjski, ale środki pozostaną zamrożone na kontach w Rosji. Aktywa trafią w ręce firm Gas Technologies w przypadku Achimow i Urengoj a Jużno-Russkoje do SOGAZ. Gazprom pozostanie większościowym udziałowcem.
Austriacy i Niemcy zaangażowali się w wydobycie gazu w Rosji ze względu na perspektywę jego importu w niskiej cenie z użyciem działającego gazociągu Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2 wybudowanego w 2021 roku. Wintershall i OMV były zaangażowane finansowo w oba projekty, ale w szczycie kryzysu energetycznego owe magistrale nie słały gazu, a potem uległy sabotażowi we wrześniu 2022 roku. Te firmy odpisały już straty z tytułu aktywów w Rosji. OMV oszacowała je na miliard euro, a Wintershall ocenił całość straty związanych z działalnością w Rosji na 5,3 mld euro, wliczając w to inwestycje w Nord Stream 2 oraz spółkę przesyłową WIGA Transport.
Dwunasty pakiet sankcji unijnych za inwazję Rosji na Ukrainie uderza także w podmioty biorące udział w konfiskacie aktywów zachodnich na terytorium rosyjskim. SOGAZ jest już na liście sankcji z lutego 2022 roku, ale Gas Technologies to nowy podmiot jeszcze nierozpoznany na rynku. Kommiersant spekuluje, że naturalnym kupcem aktywów Wintershall i OMV będzie Gazprom.
Kommiersant / Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Symbioza Rosji i Niemiec zagrozi Baltic Pipe, rynkowi gazu i NATO