Sekretarz generalny ONZ wzywa do opodatkowania największych firm energetycznych

4 sierpnia 2022, 09:30 Alert

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w środę o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi.

Sekretarz generalny ONZ Antoniu Guterres podczas COP25. Źródło: UNFCCC
Sekretarz generalny ONZ Antoniu Guterres podczas COP25. Źródło: UNFCCC

Przemawiając na briefingu Grupy Reagowania na globalny kryzys dotyczący żywności, energii i finansów szef ONZ zauważył m.in., że łączne zyski największych firm energetycznych w pierwszym kwartale tego roku wyniosły blisko 100 mld dolarów.

– Wzywam wszystkie rządy do opodatkowania tych nadmiernych zysków i wykorzystania funduszy na wsparcie najbardziej bezbronnych ludzi w tych trudnych czasach. Wzywam też do wysłania jasnego przesłania do przemysłu paliw kopalnych i ich finansistów, że groteskowa chciwość karze najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi, jednocześnie niszcząc nasz jedyny wspólny dom – planetę – mówił Guterres.

Skutki wojny na Ukrainie

Sekretarz Generalny ONZ zwrócił uwagę na niszczący wpływ wojny na Ukrainie i konieczność jej zakończenia zgodnie z kartą ONZ i prawem międzynarodowym. Podkreślił jednak, że skutki tej wojny wykraczają daleko poza Ukrainę redukując dostęp do żywności, energii i zasobów finansowych.

– Grozi to kryzysem głodu dla najuboższych gospodarstw domowych i poważnymi cięciami dla ludzi o średnich dochodach. (…) Już teraz widzimy znaki ostrzegawcze fali wstrząsów gospodarczych, społecznych i politycznych, które nie oszczędzą żadnego kraju – ocenił Guterres.

Sekretarz generalny ONZ postulował o stworzenie energetycznego odpowiednika inicjatywy dotyczącej dostaw zbóż w regionie Morza Czarnego.

Uznał za niemoralne to, że firmy naftowe i gazowe czerpią rekordowe zyski z kryzysu energetycznego kosztem najuboższych ludzi i społeczności oraz ogromnego kosztu dla klimatu. Nawoływał, aby rządy wspierały najbardziej dotkniętych kryzysem przy pomocy systemów ochrony socjalnej oraz zapewnienia alternatywnych miejsc pracy i środków do życia.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

Sekretarz generalny ONZ: Wojna w Ukrainie pokazuje, że paliwa kopalne to ślepy zaułek