Sprawa OPAL może wrócić wraz z sporem o Nord Stream 2

18 października 2019, 06:45 Alert
nord_stream_opal_eugal_MAX (1), grafika, Korytarz Północny
Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł na korzyść Polski w sporze o odnogę Nord Stream w Niemczech zwaną OPAL. Według Atlantic Council temat może powrócić zimą, gdy Komisja Europejska będzie mogła wpłynąć na spór o Nord Stream 2 i przyszłość dostaw gazu przez Ukrainę.

Trybunał zakwestionował decyzję Komisji Europejskiej przyznającą Gazpromowi pełny dostęp do OPAL po zawieszeniu zapisów trzeciego pakietu energetycznego dopuszczającego wszystkich zainteresowanych. Bardziej długoterminowe skutki wyroku TSUE mogą być różne. Trybunał powołał się na zasadę solidarności. Jeśli zostanie potraktowana szeroko, może przez precedens OPAL zostać zastosowana względem planowanej odnogi Nord Stream 2, zwanej EUGAL. Atlantic Council zaznacza jednak, że przepustowość tej drugiej magistrali jest przyznawana w drodze aukcji, więc zdaniem niemieckiego regulatora BnetzA nie ma bezpośredniej analogii z OPAL.

Zasada solidarności potraktowana szeroko może także sprawić, że gazociąg Nord Stream 2 objęty regulacjami europejskimi dzięki rewizji dyrektywy gazowej także będzie oceniony z tego punktu widzenia. Trybunał ocenił, że decyzja OPAL nie została podjęta po ocenie oddziaływania na Polskę. Atlantic Council uważa, że decyzja nie miała negatywnego wpływu na polskie bezpieczeństwo energetyczne ani ekonomiczne, wbrew ocenie Polaków.

Wyrok może mieć wreszcie wpływ na proces trójstronny, czyli rozmowy KE-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie. Według Atlantic Council trudno ocenić wpływ utraty dodatkowej przepustowości OPAL na możliwość porzucenia dostaw przez Ukrainę. Przewiduje, że w razie impasu rozmów trójstronnych możliwe jest ponowne podjęcie przez KE decyzji o przyznaniu Gazpromowi pełnego dostępu do odnogi Nord Stream w celu mitygowania problemów z dostawami przez Ukrainę. Alternatywnie Gazprom może znaleźć się pod presją braku dostępu do dodatkowej mocy OPAL i zaoferować większy wolumen dostaw przez Ukrainę.

Decyzja spoczywa w rękach Komisji Europejskiej, która może wpłynąć na losy sporu Ukraińców i Rosjan o projekt Nord Stream 2, który w założeniu miał pozwolić na ominięcie terytorium ukraińskiego przy dostawach gazu do Europy.

Atlantic Council/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jak dyrektywa gazowa wpłynie na Nord Stream 2?