Niemcy chcą podważyć sukces Polski w sporze o OPAL. Ciąg dalszy nastąpi dzisiaj

18 marca 2021, 06:30 Alert
UE Unia Europejska Komisja
Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że dzisiaj zostanie opublikowana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie OPAL, niemieckiej odnogi Nord Stream 2.

Jesienią 2019 roku TSUE orzekł na korzyść Polski i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą Gazpromowi na wykorzystanie większej przepustowości odnogi OPAL znad Bałtyku do granicy z Czechami, a co za tym idzie, większe wykorzystanie gazociągu Nord Stream 1, który już ciągnie się z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Trybunał uznał, że decyzja Komisji naruszyła zasadę solidarności energetycznej.

Niemcy odwołali się od wyroku TSUE. Dzisiaj zostanie przedstawiona opinia rzecznika generalnego TSUE. Orzeczenie Wielkiej Izby Trybunału ma zostać ogłoszone za kilka miesięcy. Polscy dyplomaci, prawnicy i urzędnicy mówili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że przyszłe orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości w tej sprawie będzie bardzo ważne i że dobrze byłoby, gdyby Trybunał Sprawiedliwości potwierdził kluczowe znaczenie zasady solidarności energetycznej w Unii i rozwiał wszelkie wątpliwości.

– Dla Polski to będzie istotne, bo będzie się można powoływać na orzeczenie Trybunału w rozmowach z Komisją jeśli pojawią się jakieś problemy w dziedzinie energetyki – powiedział Beacie Płomeckiej jeden z polskich prawników. Inny dodał, że to orzeczenie określi ramy solidarności energetycznej – czym ona jest i do czego zobowiązuje unijne instytucje.

Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wyrok OPAL nie zagraża bezpieczeństwu lecz niespodzianki Gazpromu (ANALIZA)