OPEC+ redukuje cięcia wydobycia

16 lipca 2020, 07:15 Alert
ropa naftowa wydobycie
fot. Pxhere.com

Grupa państw OPEC+, tworzące tak zwane porozumienie naftowe, ustaliła podczas wirtualnego spotkania, które odbyło się 15 lipca, że od sierpnia wcześniej wprowadzony poziom cięć wydobycia do 7,7 mln baryłek dziennie zostanie zredukowany. 

Wydobycie ropy

Podczas spotkania ministerialnego komitetu monitorującego zostało ustalone, że ograniczenia redukcji wydobycia ropy zostaną zmniejszone od pierwszego sierpnia z 9,7 mln baryłek do 7,7 mln baryłek dziennie. Dotychczasowe kwoty ograniczeń obowiązują od pierwszego maja.

Jednocześnie państwa, które wcześniej nie wywiązały się ze swoich deklaracji ograniczenia produkcji, od pierwszego sierpnia będą musiały zredukować wydobycie z nadwyżką wobec tego, co nie zostało osiągnięte w maju i czerwcu. Według ministra energetyki Arabii Saudyjskiej takie rozwiązanie sprawia, że rzeczywisty skumulowany poziom ścięcia produkcji przez sygnatariuszy porozumienia naftowego wyniesie 8,2 mln baryłek ropy dziennie.

Inne państwa będą mogły zwiększyć wydobycie ropy. Minister energetyki Aleksander Nowak poinformował, że w przypadku Rosji wzrost wydobycia będzie mógł wynieść 400 tys. baryłek ropy dziennie.

Następne spotkanie ministerialnego komitetu monitorującego jest zaplanowane 17 i 18 sierpnia.

 Argus/Interfax/WorldOil/Mariusz Marszałkowski

Rosja chce uratować wydobycie ropy pomimo kryzysu