Opłaty za ścieki w Niemczech rosną. Są szczególnie wysokie w Lipsku, Berlinie i na wschodzie kraju

29 czerwca 2023, 12:00 Alert

W Niemczech pogłębiają się regionalne różnice w kosztach opłat za ścieki. Wynoszą one nawet do 300 procent.

Kanał ściekowy / fot. Pixabay.com

Opracowanie na zlecenie Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości “Haus und Grund” polegało na porównaniu cen opłat za ścieki na terenie całych Niemiec na przykładzie przeciętnego domu jednorodzinnego z czteroma domownikami. Średnio w Niemczech taka rodzina zużywa 125 litrów wody.

Wyniki tej analizy wskazują na szalone różnice między drogim wschodem Niemiec a bardzo tanim południem tego kraju. O ile na południu Niemiec przeciętna rodzina może się liczyć z kosztami poniżej 250 euro rocznie, tak w Berlinie cena ta jest trzykrotnie wyższa.

Przedstawiciele zakładów komunalnych odpowiedzialni za ścieki argumentują, że tam, gdzie gęstość zaludnienia jest większa, koszty za m sześc. są niższe. Jednak ta argumentacja w ogóle się nie zgadza patrząc na przykład na Berlin (708 euro), czy horrendalnie drogi Lipsk (778 euro).

Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości “Haus und Grund” sugeruje, że kwestia cen nie jest w Niemczech odzwierciedleniem ani kosztów inwestycyjnych, ani trudności geograficznych tylko rezultatem braku konkurenci między zakładami oraz nieprzejrzystości opłat.

W odróżnieniu do Polski w Niemczech ponad 96 procent całkowitej populacji jest podłączonych do publicznego systemu kanalizacyjnego: Oznacza to, że ścieki z gospodarstw domowych są zebrane w publicznym systemie kanalizacyjnym o łącznej długości 540 723 kilometrów i doprowadzone do oczyszczalni ścieków. Polska dysponuje jedynie 109,2 tys. kilometrów. W naszym kraju w 2021 roku odsetek budynków mieszkalnych podłączonych do sieci kanalizacyjnej wyniósł 52,7 procent.

Die Welt / Polska Agencja Prasowa / Aleksandra Fedorska

Prezydent podpisał ustawę pozwalającą ograniczyć produkcję jednorazowego plastiku