Orban broni rosyjskich gazociągów i grozi wojną za atak

31 sierpnia 2023, 06:00 Alert

Węgry i Serbia zamierzają odpowiedzieć na wszelkie ataki terrorystyczne na Turkish Stream – powiedział węgierski premier Viktor Orban. Wraca do ocen z ubiegłego roku, kiedy władze węgierskie i serbskie ostrzegły, że uznają wszelkie ataki na rosyjskie gazociągi za casus belli. Poinformował o tym amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona, który spotkał się z węgierskim przywódcą w Budapeszcie 30 sierpnia.

Tucker Carlson i Viktor Orban. Fot. Twitter.
Tucker Carlson i Viktor Orban. Fot. Twitter.

Premier Węgier oświadczył, że zdaniem Budapesztu i Belgradu jakiekolwiek ataki na sieć importującą rosyjski gaz byłyby casus belli. Oświadczenie to nawiązywało do wysadzenia w powietrze odcinków Nord Stream i Nord Stream 2

Viktor Orban powiedział, że on i serbska premier dali jasno do zrozumienia, że ​​jakiekolwiek próby ataku na południowy korytarz, którym gaz dostarczany jest z Rosji do Turcji, Bułgarii, Serbii i Węgier, zostaną uznane za powód do wojny. Chodzi o gazociąg Turkish Stream (31 mld m sześc. przepustowości rocznej) oraz jego odnogi na Bałkanach. Orban wezwał do zaniechania takich zamiarów, podkreślając, że ani to zagrożenie ani ostrzeżenie nie dotyczą Rosji.

– Być może takie zamiary można było zrealizować w  Niemczech, ale nie uda się to w tym naszym regionie – dodał Orban. Premier Węgier skrytykował Niemcy, za to, że nie podjęły działań ochraniających gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. 

Neftegaz.ru / Teresa Wójcik  

Hejj: Węgrzy pozostają rzecznikiem rosyjskich interesów