Orban przedstawił strategię walki ze zmianami klimatu. Węgry będą rozwijać atom i fotowoltaikę

23 stycznia 2020, 06:15 Atom
Wiktor Orban
Wiktor Orban

Węgry przedstawiły strategię walki ze zmianami klimatu, którą premier Wiktor Orban określił „chrześcijańsko-demokratyczną”.

Węgierska strategia ma na celu przystosowanie się do zmian klimatu. Według przedstawionego planu klimatyczno-energetycznego, Węgry chcą oprzeć miks energetyczny na energetyce jądrowej i solarnej. Oba źródła mają być odpowiedzialne za 90 procent produkcji energii elektrycznej i niskoemisyjnej do 2030 roku.

Orban powiedział dziennikarzom, że ochrona środowiska, leżąca u podstaw Biblii, jest szczególną polityką chrześcijańsko-demokratyczną. – Ochrona przyrody dla naszych dzieci i wnuków może być wyobrażeniem ochrony czegoś, co zostało stworzone przez Boga – powiedział Peter Kaderjak, sekretarz stanu w resorcie środowiska Węgier.

Komentatorzy wskazują, że można dostrzec zmianę retoryki węgierskich polityków odnośnie zmian klimatu. Nawiązują oni do wartości chrześcijańskich oraz wskazują, że problem faktycznie dotyczy też Węgier. France24.com przypomina, że jeszcze rok temu węgierscy politycy krytykowali Gretę Thunberg, określając ją dzieckiem, które tylko odpycha zwyczajnych Węgrów.

W grudniu 2019 roku Węgrzy zawetowali cele neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, jednak z czasem ich stanowisko się zmieniło, gdy w ramach kompromisu podpisali dokument pod warunkiem swobodnego kreowania miksu energetycznego z udziałem energetyki jądrowej.

France24/Patrycja Rapacka