Orlen: Budowa morskich farm wiatrowych może kosztować 12-13 mld złotych

11 grudnia 2019, 07:00 Alert
wiatraki morskie farmy wiatrowe offshore

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek szacuje koszt budowy morskich farm wiatrowych na około 12-13 mld zł. Płocki koncern rozważa budowę farm o łącznej mocy do 1200 MW.

„Prace są w pełni realizowane, jesteśmy po badaniu dna Bałtyku, ale i również badamy wietrzność, więc przygotowujemy się do bardzo dużego procesu inwestycyjnego, który pochłonie około 12-13 mld zł (…) m.in.dlatego jest nam potrzebna Energa ” – powiedział w TVP Info prezes Daniel Obajtek.

PKN Orlen zakończył właśnie badanie parametrów geologicznych dna Bałtyku na terenie koncesji morskiej farmy wiatrowej. Prace trwały od końca października. Na bazie pozyskanych informacji PKN Orlen przygotuje wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej, który obejmie m.in. rozmieszczenie turbin wiatrowych oraz rodzaj i wielkość konstrukcji.

Obszar badań, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany był ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Jednostka badawcza spędziła na morzu blisko 700 godzin – pracowali na niej m.in. geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni oraz wiertnicy.

PKN Orlen (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MW.

Kilka dni temu prezes Obajtek informował, że PKN Orlen chce do końca roku wybrać partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych. Dodał, że każdy z partnerów, z którymi koncern rozmawia, zgadza się na formułę, że Orlen będzie miał 51 proc. udziałów w projekcie.

Realizacja inwestycji na Morzu Bałtyckim ma się rozpocząć w 2024 roku.

Polska Agencja Prasowa

Orlen zakończył badanie dna Bałtyku w ramach projektu farm wiatrowych