AlertEnergetykaRopa

Orlen i BP zawierają umowę na dostawy ropy naftowej z Norwegii

Stacja paliw PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

Stacja paliw PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

Orlen podpisał roczny kontrakt z bp na dostawy 6 milionów ton ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Ta umowa pokryje około 15 procent rocznego zapotrzebowania całej Grupy ORLEN na surowiec.

Kontrakt został zaprojektowany tak, aby zapewnić Grupie Orlen elastyczność w dostawach. W zależności od potrzeb, ładunki ropy będą dostarczane do portu w Gdańsku lub litewskiego portu w Butyndze. Pierwsza dostawa zaplanowana jest na wrzesień 2024 roku.

– Współpraca z bp, stabilnym i uznanym partnerem, jest ważnym elementem dywersyfikacji portfela surowców Grupy Orlen. Co istotne ropa, którą pozyskamy w ramach tego kontraktu, jest nie tylko stabilna jakościowo i pochodzi z bliskich geograficznie złóż Morza Północnego, ale też jej właściwości pozwalają osiągać dobre uzyski i są dobrze dostosowane do technologii przerobu w naszych rafineriach. To z kolei przekłada się na ekonomikę funkcjonowania zakładów produkcyjnych. W ramach współpracy z bp będziemy uważnie przyglądać się także innym potencjalnym perspektywom dla wspólnych projektów – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu Orlen, cytowany w komunikacie.

– Umowa na zaopatrywanie Grupy ORLEN w ropę naftową ze złóż norweskich jest ważnym krokiem biznesowym dla bp w Polsce. Pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki naszemu zespołowi handlowemu możemy dostarczać nie tylko surowiec z Morza Północnego, lecz także uzyskać dostęp do wielu innych gatunków ropy, które wykorzystuje ORLEN. Liczymy także na współpracę z ORLENEM nad przyszłymi projektami mającymi na celu przyspieszenie transformacji energetycznej – podkreślił cytowany w komunikacie Bogdan Kucharski, Prezes bp Polska.

ORLEN odbiera ropę naftową z Morza Północnego, w tym gatunki Forties, Brent, Oseberg, Johan Sverdrup, Troll, Grane oraz Ekofisk. Surowiec sprowadzany jest także z innych rejonów, w tym z USA, Zatoki Perskiej oraz Afryki Zachodniej, co jest elementem strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia.

Orlen / Mateusz Gibała

Orlen otrzymuje 9 mln euro unijnego wsparcia na wodorowy projekt HySPARK


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X