Orlen i PGNiG nie rezygnują z gazu w Elektrowni Ostrołęka C pomimo trudności tego źródła w Europie

30 listopada 2021, 06:00 Alert
Elektrownia Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Elektrownia Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

PKN Orlen i PGNiG potwierdzają gotowość dalszej współpracy przy budowie nowego bloku gazowego w Ostrołęce. Tymczasem pojawiają się informacje o trudnościach z pozyskaniem kredytów na przedsięwzięcia wykorzystujące gaz ziemny.

Elektrownia Ostrołęka C to element strategii energetycznej

PKN Orlen i PGNiG chcą do końca 2022 roku wypracować „optymalne warunki współpracy” przy budowie bloku gazowego Elektrowni Ostrołęka w ramach projektu Elektrownia Ostrołęka C.

– Intensyfikujemy działania, by wypracować jak najlepsze rozwiązania gwarantujące sukces inwestycji. Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. – Zawarcie przez PGNiG, PKN Orlen oraz Energa aneksu do umowy inwestycyjnej dot. Elektrowni Ostrołęka C, która ma być budowana w technologii gazowo-parowej, jest kolejnym dowodem na to, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski – zaznacza Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Orlen podaje, że budowa bloku gazowo-parowego w Ostrołęce będzie wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego. – Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (Strategia energetyczna – przyp. red.), tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13 procent. Koncern zakłada więc dalszy rozwój stabilnych źródeł gazowych, które będą uzupełniały odnawialne źródła energii, na przykład w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych – czytamy w komunikacie.

Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny zamierza porzucić inwestycje w gaz, a za nim idą inne instytucje finansowe, chociaż dyskusja o taksonomii Unii Europejskiej zmierza do finału w grudniu i zapowiada uznanie tego paliwa za przejściowe na drodze do pełnej transformacji energetycznej. EBI nie będzie finansował gazu od 2022 roku.

Kalendarium Elektrowni Ostrołęka C

Kwiecień 2021 – zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na realizację inwestycji

Styczeń 2021 – powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji.

Maj 2020 – deklaracja PKN Orlen o przestawieniu Ostrołeki z węgla na gaz

Czerwiec 2020 – porozumienie PKN Orlen, Energi i PGNiG o realizacji inwestycji

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Ostrołęka C na gaz, czyli wszystko od początku