Obajtek: Orlen inwestuje od ośmiu do dziewięciu miliardów złotych rocznie

8 stycznia 2021, 17:15 Energetyka
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. PLN Orlen

PKN Orlen przeznacza na inwestycje rocznie od 8 do 9 mld zł od petrochemii poprzez energetykę, sektor detaliczny czy nowe technologie – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas piątkowego posiedzenia komisji sejmowych.

Inwestycje i polska gospodarka

– Będę budował koncern multienergetyczny, koncern, który będzie bardzo mocno inwestował w rafinerie, innowacje, alternatywne paliwa, nowoczesną energetykę. Będziemy rozbudowywać spółki zależne – powiedział Obajtek podczas wspólnego posiedzenia komisji sejmowych ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz kultury i środków przekazu.

– PKN Orlen bardzo mocno inwestuje w rozwój. Budujemy nowoczesną petrochemię, idziemy w filar energetyczny, bardzo mocno rozwijamy również detal nie tylko w Polsce, ale poza granicami. To są wydatki na inwestycje rzędu 8-9 mld zł rocznie – dodał.

Daniel Obajtek poinformował, że inwestycje Orlenu nie tylko bardzo mocno wzmacniają polską gospodarkę, ale również bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przypomniał, że PKN Orlen prowadzi dużo procesów akwizycyjnych, które wzmacniają płocką grupę i tworzą dodatkowe gałęzie biznesowe spółki. Według prezesa jedną z największych akwizycji jest przejęcie Grupy Lotos, dzięki czemu połączona firma będzie mogła m.in. dokonywać wspólnych zakupów ropy naftowej i optymalizować koszty – czytamy na stronie Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Obajtek podkreślił, że PKN Orlen jest grupą międzynarodową, która 40 procent swoich przychodów zawdzięcza rynkowi polskiemu, a pozostałe 60 procent pochodzi z rynków zewnętrznych.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Obajtek: Czeka nas rewolucja, której nie przetrwamy bez koncernu multienergetycznego