Rozmowy Orlen Lietuva-Litwa. Nowa ustawa utrudni działalność spółki

30 stycznia 2018, 17:45 Alert

Litewskie ministerstwo energetyki informuje o dzisiejszym spotkaniu nowego prezesa Orlen Lietuva Michała Rudnickiego z szefem resortu Žygimantasem Vaičiūnasem. Z informacji opublikowanej na profilu ministerstwa na Twitterze wynika, że tematem rozmowy były wyniki finansowe spółki oraz jej plany.

fot. PKN Orlen

Według strony litewskiej spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze.

Nowy prezes, stary i nowy problem

Na początku stycznia Michał Rudnicki zastąpił Ireneusza Fąfarę w roli prezesa Orlen Lietuva.

Jednym z tematów istotnych dla relacji Orlenu z Litwą jest spór o 19 kilometrów połączenia kolejowego Możejki-Renge rozebranego w 2008 roku przez Litwinów. Przypomnijmy, że w wyniku rozebrania szyn Litwa uniemożliwiła dostawy kolejowe na Łotwę, ograniczając tym samym konkurencję. W rezultacie w październiku 2017 roku Bruksela nałożyła na Koleje Litewskie prawie 27,87 mln euro kary, którą wpłaciły na początku stycznia. Niedawno przedstawiciele Kolei Litewskich zaprezentowali Komisji Europejskiej projekt odbudowy wspomnianego połączenia. Według Litwinów miałoby ono zostać uruchomione do końca 2019 roku.

Ważny tematem relacji Orlen-Litwa jest również ustawa podpisana w ubiegłym tygodniu przez prezydent Dalię Grybauskaite, na mocy której między innymi Orlen Lietuva będzie zmuszony informować rząd litewski o większych inwestycjach. BiznesAlert.pl informował o niej jako pierwszy.

Jeżeli rząd uzna, że dana transakcja zagraża bezpieczeństwu narodowemu ma możliwość jej zablokowania. Do przyjętych przez Wilno regulacji odniósł się prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, którego zdaniem nowe przepisy mogą utrudnić działalność spółki na Litwie.

Nie wiadomo, czy te tematy zostały poruszone na spotkaniu.

Piotr Stępiński

Rekordy Orlenu pod wpływem drożejącej ropy (RELACJA)