Orlen może pomóc Litwie przy transformacji energetycznej

18 maja 2023, 13:35 Alert

Orlen śmiało wchodzi na rynki zagraniczne. Coraz szerszy udział OZE w miksie spółki oraz potężne środki sprawiają, że polskie spółki mogą realnie pomóc innym krajom przy realizacji transformacji energetycznej.

Źródło: www. azocleantech.com/SKNE

– Orlen Neptun, spółka PKN Orlen zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, utworzyła swój oddział na Litwie – poinformowała we czwartek agencja BNS.

Krzysztof Bukowski, kierownik projektu Orlen Neptun, powiedział litewskiej agencji, „że utworzenie spółki na Litwie jest związane z planami Orlenu dotyczącymi rozszerzenia zielonej produkcji, ale nie ujawnił, czy polska spółka zamierza wziąć udział w przetargach farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ogłaszanych przez Litwę”.

– Grupa Orlen ma długofalowe plany związane z zieloną produkcją poza Polską. Doprowadziło to do utworzenia spółki Orlen Neptunas na Litwie. O wszystkich działaniach z tym związanych będziemy informować po podjęciu stosownych decyzji przez spółkę – powiedział Bukowski.

Bukowski poinformował, że Orlen planuje zainwestować 120 mld złotych (około 26,63 mld euro) w ciągu siedmiu lat w rozwój odnawialnych źródeł energii i produkować 9 GW zielonej energii rocznie do 2030 roku.

Orlen i Orlen Lietuva już wcześniej poinformowały, że są zainteresowane przyszłą aukcją farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim ze wsparciem państwa. Zakłada się, że ta aukcja zostanie ogłoszona we wrześniu tego roku. Według BNS, plany te mogą ulec zmianie w zależności od pierwszej aukcji morskiego parku wiatrowego o mocy 700 MW bez wsparcia państwa, która jest obecnie w toku.

Litwa przygotowuje się do budowy dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, każda o mocy 700 MW, przy wstępnym koszcie 1,8 mld euro za pierwszą z nich.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Orlen rozważa inwestycje w wiatr na Litwie