EnergetykaPrzemysłRopa

Orlen mówi stop Olefinom

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Orlen zdecydował się zatrzymać Olefiny III. Przyczyną jest wzrost kosztów, oraz liczne nieprawidłowości. Na miejscu inwestycji powstanie projekt Nowa Chemia.

Koncern poinformował o zatrzymaniu projektu Olefiny III. Decyzja została uzasadniona kosztami, według szacunków realizacja sześciokrotnie przekroczyłaby pierwotne założenia. Koncern argumentuje, że działanie uchroni spółkę przed stratą około 15 miliardów złotych.

Oszczędzone fundusze mają zostać przeznaczone na projekty „trwale zwiększające konkurencyjność spółki oraz polskiej gospodarki”.

Nieprawidłowości i koszta

Koncern przekazał, że analiza procesu i realizacji inwestycji ujawniły liczne nieprawidłowości, które dotyczyły przyjętych założeń, ignorowania warunków rynkowych, harmonogramów i technologii realizacji.

– Między innymi zidentyfikowano i rozpoznano istotne problemy natury projektowo-technicznej w zakresie instalacji ISBL, których rozwiązanie wpływa na realizację projektu – czytamy w komunikacie Orlenu.

Jak wyjaśnia spółka pierwotny koszt był szacowany na 8,3 miliarda złotych. W 2023 roku został zwiększony do 25 miliardów złotych, przy jednoczesnym ograniczeniu zakresu inwestycji w zakresie chemikaliów zaawansowanych, które zdaniem obecnego zarządu były najbardziej perspektywicznym aspektem. Według szacunków rzeczywisty koszt realizacji inwestycji wyniósłby 51 miliardów złotych.

Zawiadomienie prokuratury i możliwe pozwy

Spółka przekazał, że złożyła zawiadomienia do prokuratury w związku z nieprawidłowościami w projekcie. Nie wyklucza również roszczeń odszkodowawczych wobec byłych członków zarządu.

– Pozwala na to przyjęta w ostatnich dniach uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy – wyjaśnia Orlen.

Miały być Olefiny III, będzie Nowa Chemia

W miejscu, w którym realizowane były Olefiny III powstanie projekt Nowa Chemia, wykorzystujący istniejącą infrastrukturę.

– To projekt oparty o nowe założenia technologiczne, operacyjne i biznesowe w ramach, którego powstanie nowoczesna instalacja do produkcji monomerów, oraz zwiększone zostaną możliwości sprzedażowe spółki w obszarze tlenku etylenu i glikoli, styrenu oraz frakcji butadeinowej C4 w wolumenie zoptymalizowanym do potrzeb rynkowych – wyjaśnia Orlen.

Nowa Chemia około 2030 roku ma przejąć funkcje instalacji działających w ramach Olefin II. Ma działać przez cały cykl działalności płockiego zakładu.

Historia tego co nie powstanie

Rozbudowa kompleksu Olefin miała na celu zwiększenie produkcji petrochemicznej oraz ograniczenie jej wpływu na środowisko. Orlen planował zastosować nowoczesne technologie, aby zwiększyć efektywność energetyczną i redukcję emisji CO2. Projekt rozbudowy został przyjęty 12 czerwca 2018 roku. Produkcja miała rozpocząć się w 2027 roku.

Orlen / Marcin Karwowski

Gen. Polko dla Biznes Alert: Iran i Korea dostarczają Rosji więcej amunicji niż Zachód Ukrainie


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X