Orlen ogłasza rekordową inwestycję. Jest warta 13,5 mld złotych

24 maja 2021, 10:03 Alert

24 maja 2021 roku Rada Nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na realizację inwestycji dotyczącej intensyfikacji produkcji olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Projekt stanowi część Programu Rozwoju Petrochemii, który został ogłoszony przez spółkę 12 czerwca 2018 roku. Materiał będzie aktualizowany.

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen
Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Rozbudowa rafinerii w Płocku

W ramach realizacji zakłada się pozyskanie dofinasowania w postaci pomocy publicznej dla osiągnięcia akceptowalnego poziomu efektywności ekonomicznej projektu. Trwają także prace w zakresie pozyskania finansowania dla Projektu w formule project finance. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 13,5 mld PLN. Zakończenie fazy budowy inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a uruchomienie produkcyjne Kompleksu Olefin III na początek 2025 roku. Spółka szacuje, że realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu EBITDA o ok. miliard złotych rocznie.

Dzięki zgodzie rady nadzorczej spółki możliwe będzie podpisanie umowy na budowę kompleksu instalacji Olefin III w formule EPCC (Engineering, Procurement, Construction and Commissioning) dla zakresu ISBL z preferowanym oferentem, tj. ze spółkami Hyundai Engineering Co., Ltd. z siedzibą w Seulu oraz Técnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie, lub spółką powołaną przez przedmiotowe spółki do realizacji umowy EPCC jako generalnego wykonawcy, po wynegocjowaniu wszystkich warunków umownych.

Kompleks Olefin

Produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin, będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych – podaje Orlen.

– To ważny moment dla PKN Orlen i polskiej petrochemii. Robimy wielki krok w kierunku znaczącego zwiększenia segmentu petrochemicznego w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, który po zakończeniu budowy Kompleksu Olefin III będzie jedynym z najnowocześniejszych w Europie. Dzięki tej inwestycji Orlen dołączy do grona czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zabezpieczy także w długiej perspektywie swoją konkurencyjność i zwiększy odporność na niesprzyjające mega-trendy na rynku paliw. Co ważne, ta inwestycja wpisuje się w połączenie Orlenu z Lotosem, który będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do Olefin. Petrochemia ma duży potencjał. Zamierzamy optymalnie go wykorzystać, odpowiadając na stale rosnące zapotrzebowanie na wysokomarżowe produkty petrochemiczne. Skorzystają na tym spółki z Grupy, nasi akcjonariusze i polska gospodarka, która stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Na inwestycji PKN Orlen skorzysta również Grupa Lotos, która będzie dostarczać produkty naftowe do produkcji petrochemikaliów. Korzyści odniesie także Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN Orlen wzrośnie o ok. 380 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł. Ponadto zwiększy się dostępność petrochemikaliów bazowych, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i spotęguje pozytywne efekty dla gospodarki.

Zgodę na realizację tej strategicznej dla spółki inwestycji wyraziła rada nadzorcza PKN Orlen, uwzględniając w niej złożenie wniosku o pomoc publiczną do ministerstwa rozwoju, pracy i technologii. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł, w oparciu o ofertę ryczałtową na Kraker Parowy i instalacje pochodne oraz szczegółowe szacunki wydatków na niezbędną infrastrukturę. Projekt inwestycji został przygotowany zgodnie z najlepszymi światowymi praktykami.

PKN Orlen zaznacza, że rozbudowa Kompleksu Olefin pozwoli na wykorzystanie istotnych efektów skali. Obecnie spółka ma pięć procent udziału w rynku petrochemicznym w Europie. Po realizacji inwestycji wzrośnie on do 6,4 procent. Tym samym spółka wzmocni pozycję lidera w Europie Środkowej i wejdzie do grona największych producentów petrochemii, takich jak: Dow, Sabic, Ineos czy BASF.

PKN Orlen/Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA – 24 maja 2021 roku, godz. 10.45 – Akapit o Kompleksie Olefin

Marszałkowski: Transformacja energetyczna po rosyjsku? Zwiększyć wydobycie ropy i gazu (ANALIZA)