Współpraca Orlenu z ENEC przyśpieszy dekarbonizację europejskiej energetyki

11 września 2023, 15:58 Alert

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) ogłosił w Londynie współpracę z Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Tym samym Orlen uzyskał wsparcie przy budowaniu małych reaktorów modułowych (SMR) mających powstać w Polsce i Wielkiej Brytani. Mają one pozwolić na skuteczniejsze odejście od węgla w sektorze energetycznym. 

Elektrownia jądrowa Barakah Fot. Emirates Nuclear Energy Corporation, enec.gov.ae
Elektrownia jądrowa Barakah Fot. Emirates Nuclear Energy Corporation, enec.gov.ae

Do ogłoszenia współpracy doszło w Londynie podczas dorocznego Sympozjum World Nuclear Association (WNA). ma ona dotyczyć wymiany doświadczeń  przy budowie SMR-ów opartych na technologii BWRX-300. ENEC zdobyło wiedzę i praktykę na ten temat podczas budowy, i działalności, elektrowni jądrowej w Barakah. Umowę podpisali Mohamed Ibrahim Al Hammadi – CEO i Dyrektor Generalny ENEC oraz Rafał Kasprów – prezes ORLEN Synthos Green Energy.

Jak podaje OSGE Mohamed Ibrahim Al Hammadi powiedział:

– To porozumienie o współpracy ustanawia nowy etap w realizacji naszych planów zwiększania zaangażowania w energetykę jądrową na całym świecie, a także dzielenia się naszym doświadczeniem oraz fachową wiedzą w przyspieszaniu transformacji energetycznej i dochodzeniu do zeroemisyjności. Rozwój elektrowni jądrowej w Barakah, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest katalizatorem dla innowacji oraz badań i rozwoju w nowych obszarach, włączając w to SMR-y, które dogłębnie obecnie analizujemy. Są one dla nas możliwością dalszego rozwoju, tak samo jak inne technologie nowej generacji. Potrzeba zwiększania mocy wytwórczych w energetyce jądrowej jest globalna, jeśli mamy sprostać celom klimatycznym. Z entuzjazmem rozpoczynamy współpracę z ORLEN Synthos Green Energy, której celem będzie wspieranie procesu dekarbonizacji w Polsce i innych częściach Europy.

– Zawarcie porozumienia pomiędzy OSGE a ENEC, najbardziej dzisiaj na świecie doświadczoną firmą w budowie reaktorów jądrowych na czas i w budżecie, jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju projektu budowy floty reaktorów SMR w Polsce – powiedział Michał Sołowow,  inicjator budowy SMR-ów w Polsce podczas podpisania umowy w Londynie.

– To bardzo dobra wiadomość, że nasz program budowy floty reaktorów BWRX-300 na terenie Polski, Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wielkiej Brytanii będzie teraz wspierany przez tak znakomitego partnera. ENEC niesie ze sobą unikalne doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości obowiązującymi w przemyśle jądrowym, realizuje projekty w założonym czasie i budżecie. Bardzo się cieszę, że ENEC uznał rozwój SMR-ów za istotny dla przyszłości energetyki jądrowej. Głęboko wierzę, że dzięki tej współpracy robimy znaczący krok naprzód w światowym rozwoju technologii SMR – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Orlen Synthos Green Energy / Marcin Karwowski

Mikulski: Jeszcze jeden reaktor SMR w Polsce (ANALIZA)