Kwieciński: Fuzja PGNiG i Orlenu pozwoli stworzyć największy koncern multienergetyczny w regionie

11 sierpnia 2020, 11:30 Energetyka
Jerzy Kwieciński PGNiG
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Fot. PGNiG

– Fuzja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i PKN Orlen pozwoli stworzyć największy koncern multienergetyczny w naszym regionie, który będzie się liczył na rynku europejskim – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Największy koncern w regionie

– Dzięki fuzji PGNiG z PKN Orlen utworzymy nie tylko największy koncern multienergetyczny w naszym regionie, ale wreszcie będzie to koncern, który będzie się liczył na rynku europejskim. Będzie większy od węgierskiego MOL-a, będzie większy od austriackiego OMV – powiedział Jerzy Kwieciński w Programie 1 Polskiego Radia.

– Chodzi również o to, żeby polskie firmy (…) były wizytówką i budowały pozycję gospodarczą Polski na arenie europejskiej i światowej – dodał prezes PGNiG.

PKN Orlen podał 14 lipca 2020 roku, że Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na przejęcie przez płocki koncern Grupy Lotos, przy czym zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań – chodzi m.in. o sprzedaż 30 procent udziałów gdańskiej rafinerii i 80 procent stacji jej sieci. Tego samego dnia PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG.

Pod koniec lipca wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas mówił w Senacie, że dzięki połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos, i następnie z PGNiG, przychody osiągną blisko 200 mld zł rocznie, a dla porównania przychody hiszpańskiego Repsolu, firmy multienergetycznej, wynoszą obecnie 290 mld zł.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Orlen złoży wniosek o przejęcie PGNiG do końca roku