Obajtek: Najbliższe rozmowy z Rosjanami o ropie mogą być przełomowe

29 maja 2019, 11:45 Alert

Prowadzimy rozmowy z Rosjanami ws. wznowienia dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń”, myślimy że najbliższe spotkanie 3 czerwca w Moskwie będzie przełomowe – ocenił w środę w rozmowie z dziennikarzami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen
Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen
„Prowadzimy rozmowy ze stroną rosyjską. Najbliższe spotkanie 3 czerwca. Myślimy że będzie to spotkanie przełomowe. Nasze rafinerie pracują na pełnych obrotach poprzez proces dywersyfikacji, poprzez nasze rezerwy strategiczne i operacyjne w pełni zabezpieczamy rynek” – powiedział Obajtek pytany przez dziennikarzy o kwestię wznowienia dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń”.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem „Przyjaźń” płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. Polski PERN 24 kwietnia wstrzymał odbiór z białoruskiego systemu przesyłowego, a dzień później analogiczną decyzję podjęła ukraińska Ukrtransnafta. W efekcie Rosjanie wstrzymali przesyłanie ropy płynącej „Przyjaźnią” do Europy Wschodniej i Niemiec. Tym samym surowiec przestał płynąć do czterech rafinerii: w Płocku, Gdańsku i do dwóch niemieckich: w Schwedt należącej do firm Rosneft Deutschland i Shell Deutschland, a także w Leunie, której właścicielem jest Total. We wtorek płocki koncern poinformował, że wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy rurociągiem „Przyjaźń” do należącej do Orlenu rafinerii w Litvinovie w Czechach.

Polska Agencja Prasowa
https://biznesalert.pl/ropa-przywrocenie-dostaw-przyjazn-energetyka/