Orlen i Synthos chcą zaklepać mały atom pod Oświęcimiem

15 czerwca 2023, 15:45 Alert

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej na potrzeby budowy modułowego reaktora jądrowego BWRX-300 nieopodal Oświęcimia. To jedna z lokalizacji, w których Orlen i Synthos chcą stawiać mały atom.

fot. GE HItachi Nuclear Energy

Jest reakcja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na wniosek Orlen Synthos Green Energy, czyli spółki, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) w Polsce. Amerykański reaktor BWRX-300 od GE Hitachi zostanie poddany ocenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) pod kątem wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na potrzeby budowy i eksploatacji w lokalizacji Stawy Monowskie, 10 km na wschód od Oświęcimia. Wniosek, który GDOŚ ma rozpatrzyć w maksymalnie dwa miesiące, dotyczy elektrowni o łącznej mocy do 1300 MWe.

– Zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 15 czerwca 2023 roku […] w sprawie poinformowania stron postępowania o wszczęciu na wniosek BWRX-300 Stawy Monowskie sp. z o.o. postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: Budowie i eksploatacji małej modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 1300 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Stawy Monowskie, Gmina Miasto Oświęcim – czytamy w komunikacie GDOŚ. BWRX-300 Stawy Monowskie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowana 17 kwietnia 2023 roku.

Mały atom od GE Hitachi ma już w Polsce zielone światło pod kątem bezpieczeństwa. W maju 2023 roku Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) stwierdziła, że założenia projektowe reaktora BWRX-300 są zgodne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego. PAA sprawdzała jednostkę m.in. pod kątem ochrony reaktora przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wymagań dotyczących jego sterowni, rdzenia reaktora i systemów elektrycznych.

Stawy Monowskie, wieś położona w gminie Oświęcim, to jedna z lokalizacji, w których Orlen chce budować modułowe reaktory jądrowe. Koncern wskazał również takie miejsca, jak Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta, a także Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę. PKN Orlen deklaruje możliwość budowy pierwszego reaktora małej skali w 2028 lub 2029 roku.

Jędrzej Stachura

Orlen chce budować mały atom w Warszawie, Krakowie i dwudziestu kilku innych miejscach