PB: Orlen chce wycisnąć więcej z Unipetrolu

25 maja 2018, 06:15 Alert

Specjalny zespół w czeskim Unipetrolu ma opracować plan ściślejszej współpracy z grupą Orlen – pisze piątkowy „Puls Biznesu” w zapowiedzi do wywiadu z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem.

fot. PKN Orlen

Szef Orlenu w rozmowie z „PB” został zapytany, co się zmieni, gdy Orlen będzie kontrolował 100 proc. akcji Unipetrolu. „Jako jedyny właściciel będziemy mieć zdecydowanie większy wpływ na synergie wynikające ze współpracy Unipetrolu z grupą PKN Orlen i tym samym liczyć na lepszy zwrot z kapitału” – wyjaśnił.

Obajtek dodał, że do tej pory Orlen ponosił nakłady inwestycyjne i dawał know-how, a korzystali z tego wszyscy akcjonariusze, w tym mniejszościowi. W jego ocenie „to mało komfortowa sytuacja”. „Realizujemy największy w historii Czech program inwestycyjny w obszarze petrochemii. Jako właściciel chcemy z niego czerpać adekwatne korzyści” – podkreślił.

Dopytywany, jakie synergie pojawią się między Unipetrolem i grupą Orlen, Obajtek wspomniał o spółkach kolejowych, które funkcjonują w ramach Unipetrolu i PKN Orlen. „Planujemy opracować dla nich jeden program inwestycyjny, obejmujący np. wspólne zakupy wagonów” – powiedział.

Dodał, że myśli również o podziale produkcji między rafinerie, które „mogłyby się bardziej wyspecjalizować”. Zaznaczył, że Orlen będzie szukał synergii także w zakupach inwestycyjnych, utrzymaniu ruchu i logistyce.
Obajtek poinformował, że powołany został specjalny zespół, który będzie odpowiedzialny za realizację synergii. „Wyniki jego prac poznamy w najbliższych miesiącach” – zapewnił.

Szef Orlenu został zapytany, czy analizy dotyczą też możliwego przyłączenia Lotosu. „Do procesów akwizycyjnych podchodzimy całościowo. Dodatkowa rafineria w ramach grupy Orlen umożliwiłaby optymalizację procesów produkcyjnych i pełniejsze wykorzystanie synergii” – podkreślił.

Pytany, na jakim etapie znajdują się prace nad zakupem Lotosu, Obajtek odparł, że obecnie trwa badanie prawno-finansowe. „Równolegle pracujemy nad złożeniem wniosku do Komisji Europejskiej. Bierzemy pod uwagę to, że przekaże ona sprawę do rozpatrzenia przez UOKiK” – dodał.

W jego ocenie przed najbliższą, zaplanowaną na lipiec, konferencją wynikową Orlen będzie „zaawansowany w rozmowach” z Komisją. „Mimo wielu spekulacji model zakupu pozostaje niezmieniony. To Orlen ma kupić Lotos, nad tym pracujemy” – zadeklarował szef Orlenu.

Polska Agencja Prasowa