Fundusz kapitałowy Orlenu zainwestował w akcje firmy z branży cyberbezpieczeństwa

2 czerwca 2022, 13:15 Alert

Fundusz kapitałowy należący do PKN Orlen dokonał pierwszej bezpośredniej inwestycji. Orlen VC samodzielnie objął nową emisję akcji firmy ICsec – polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu, podał PKN Orlen. Inwestycja jest częścią strategii koncernu, która zakłada inwestycje w spółki z autorskimi rozwiązaniami o potencjale międzynarodowym.

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

– Fundusz Orlen VC to największy korporacyjny fundusz venture capital w Polsce. W ciągu 10 lat chcemy zainwestować ok. 100 mln euro w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania. Pierwszą bezpośrednią z nich jest inwestycja w ICsec – polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. To spółka, która jest jednym z najbardziej perspektywicznych dostawców tego typu rozwiązań. Inwestycje w nowe obszary pozwolą na wymianę wiedzy i technologii, przyczyniając się do realizacji strategii koncernu – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

ICsec to polski producent systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Firma oferuje rozwiązania do wykrywania anomalii i cyberzagrożeń w sieciach automatyki przemysłowej. ICsec w swojej działalności skupia się na bezpieczeństwie automatyki przemysłowej, które m.in. w Narodowym Programie Ochrony Infrastruktury Krytycznej wskazano jako jeden z kluczowych obszarów zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. System budowany od kilku lat, działa w polskiej infrastrukturze przemysłowej i skutecznie monitoruje sieci przemysłowe.

PKN Orlen, podobnie jak największe koncerny przemysłowe, obserwuje znaczący wzrost zainteresowania rozwiązaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Dodatkowo, wydarzenia z ostatnich miesięcy skokowo zwiększyły zapotrzebowanie na tego typu usługi zarówno w Europie, jak i w Polsce, wskazano.

Oprócz cyberbezpieczeństwa, w obszarze zainteresowania Orlen VC znajdują się także branże, jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), oraz przemysł 4.0, wymieniono w komunikacie. PKN Orlen powołał korporacyjny fundusz venture capital w marcu br. Zapowiadał wówczas, że Orlen VC w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania.

PKN Orlen/ISB News/Michał Perzyński