AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Duński Vestas dostarczy turbiny polskim farmom wiatrowym

Offshore. Fot. PSEW

Offshore. Fot. PSEW

Dostawca turbin wiatrowych z Danii zawarł warunkową umowę na dostawę turbin wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce o mocy do 1,2 GW – podał Vestas w komunikacie.

W czwartek Orlen poinformował, że zarząd spółki wydał warunkową decyzję inwestycyjną w zakresie uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1200 MW realizowanego przez spółkę Baltic Power, w której Orlen posiada ponad 51 procent udziałów. Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro.

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 roku, a oddanie inwestycji do użytkowania planowane jest na 2026 rok.

Vestas jest globalnym partnerem branży energetycznej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych i specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz instalowaniu turbin wiatrowwych na całym świecie. Firma chwali się, że dzięki ponad 169 GW turbin wiatrowych w 88 krajach zainstalowaliśmy więcej energii wiatrowej niż ktokolwiek inny.

Morze Bałtyckie powoli staje się nowym centrum energetycznym kraju. Na akwenie swoje farmy wiatrowe wraz z zagranicznymi dostawcami mają również stawiać PGE, Polenergia i ZE PAK. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 roku i 18 GW w 2040 roku.

Vestas / Jacek Perzyński

Pływające turbiny wiatrowe mogą przyspieszyć rozwój branży offshore


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X