Orlen wybrał doradcę finansowego do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

21 września 2021, 14:45 Alert

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Firmy będą odpowiadały za pozyskanie finansowania umożliwiającego realizację projektu. Jego rozpoczęcie jest planowane na 2023 rok, a włączenie do produkcji na 2026 rok.

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

– Transformacja sektora energetycznego to nadal ogromne wyzwanie, jednak projekty z obszaru OZE stają się coraz efektywniejsze kosztowo. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest pozyskanie finansowania dla zeroemisyjnej energetyki. Nasze dotychczasowe doświadczenia z pozyskiwaniem środków na zielone projekty są bardzo dobre i widzimy, że inwestorzy chcą się w nie angażować. Świadczy o tym choćby ich ogromne zainteresowanie emisjami zielonych euroobligacji PKN Orlen. Projekt Baltic Power jest dobrym przykładem inwestycji, która przynosi korzyści zarówno dla inwestorów, Grupy Orlen, jak i polskiej gospodarce – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Do zadań doradcy będzie należało przede wszystkim opracowanie kompleksowej koncepcji pozyskania finansowania wraz z harmonogramem jej realizacji. Konsorcjum przygotuje również niezbędną dokumentację oraz nawiąże kontakty z potencjalnymi partnerami.

– Wybrane konsorcjum łączy w sobie dwie kluczowe dla nas cechy – dogłębną znajomość polskiego rynku oraz wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu kapitału dla projektów morskich farm wiatrowych. Finansowanie wielkoskalowych inwestycje offshore to nadal nowe zagadnienie dla lokalnych instytucji finansowych. Połączenie wiedzy i doświadczenia obu podmiotów przełoży się na efektywne pozyskiwanie środków i wytyczy kierunki dla finansowania kolejnych tego typu inwestycji na Bałtyku – podkreśla Jarosław Broda, prezes Baltic Power.

Wyłonione w procesie firmy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie doradztwa finansowego przy projektach energetycznych. Pekao Investment Banking to polska firma, która od ponad 20 lat świadczy kompleksowe usługi doradcze w zakresie opracowywania strategii finansowych oraz strukturyzacji i przeprowadzenia procesów pozyskiwania finansowania m.in. dla inwestycji energetycznych. Green Giraffe to międzynarodowa firma doradztwa finansowego, specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej. Działając od 2010 roku była zaangażowana w procesy pozyskiwania finansowania dla projektów o łącznej mocy wytwórczej ponad 100 GW, z których większość zlokalizowana jest w Europie. Doświadczenie doradcy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej obejmuje udział przy finansowaniu 30 projektów o łącznej mocy niemal 9 GW.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW to przedsięwzięcie realizowane przez PKN Orlen w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km kwadratowych, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Orlen/Mariusz Marszałkowski