Trzy czwarte energii Orlenu z gazu i OZE. Wyniki z trzeciego kwartału 2020 roku

29 października 2020, 07:15 Alert
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot.: Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot.: Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

PKN Orlen chwali się dobrymi wynikami pomimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego. Produkuje już trzy czwarte energii z gazu i źródeł odnawialnych.

– EBITDA LIFO Orlenu w trzecim kwartale 2020 roku wyniosła dwa mld zł, a zysk netto 0,7 mld zł. – Był to głównie efekt wysokich wyników operacyjnych w segmencie Energetyki i Detalu, które łącznie w tym okresie poprawiły wynik EBITDA LIFO o blisko 0,6 mld zł w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego – podaje w komunikacie.

Orlen podaje, że segment energetyczny wypracował EBITDA LIFO na poziomie 1 mld zł, co oznacza wzrost o 98 proc. (r/r). 75 procent produkcji energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii i gazu. – Ponad 1 mld zł EBITDA LIFO odnotował również segment detaliczny. Oznacza to wzrost o 12 procent (r/r). Solidne wyniki, pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, wypracował także segment petrochemiczny, który w trzecim kwartale br. dodał 0,5 mld zł do EBITDA LIFO całego koncernu – czytamy w komunikacie.

Orlen osiągnął w trzecim kwartale:

  • 23,9 mld zł przychodów ze sprzedaży
    • 2,0 mld zł zysku EBITDA LIFO
    • 0,7 mld zł zysku netto

Spółka z Płocka informuje, że jej segment detaliczny osiągnął rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie miliarda zł w efekcie wzrostu marż paliwowych na rynku niemieckim i polskim przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim.

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik

Orlen wyda 25 mld zł. Chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku