Orlen zamyka produkcję olejów bazowych w Czechach

18 lutego 2022, 09:15 Alert

Paramo, spółka zależna czeskiego Orlen Unipetrol, od marca zakończy produkcję olejów bazowych w zakładzie produkcyjnym w Kolinie. 

Orlen Oil fot Orlen
Orlen Oil fot Orlen

Spółka tłumaczy to optymalizacją i procesem fuzji z Grupą Lotos. Całość produkcji olejów bazowych ma trafić docelowo do Orlen Oil. Markę Paramo (producent m.in. olejów Mogul) zastąpi sztandarowy produkt Orlen – Olej Platinum. Poza procesem fuzji PKN z Lotosem, przedstawiciele tłumaczą decyzję o zamknięciu produkcji olejów bazowych w Kolinie słabymi wynikami generowanymi przez tę spółkę.

Zakład w Kolinie produkował oleje bazowe pierwszej i trzeciej grupy. W przypadku tych pierwszych roczna produkcja była na poziomie 113 tys. ton, w przypadku olejów trzeciej grupy było to 14,8 tys. ton. W Polsce, Rafineria Gdańska rocznie produkuje 262 tys. olejów pierwszej grupy, rafineria w Płocku 160 tys. ton rocznie.

Przedstawiciele Unipetrol są w kontakcie z dotychczasowymi klientami Paramo. Według przedstawicieli spółki, zatrzymanie produkcji olejów bazowych w Kolinie nie wpłynie negatywnie na rynek olejów.

ICIS/Mariusz Marszałkowski

Saudyjczycy odmówili Amerykanom. Nie chcą zmian w porozumieniu naftowym