Orlen odpala złoże gazu w Norwegii, który trafi do Polski za pomocą Baltic Pipe

16 października 2023, 16:00 Alert

Orlen uruchomił wydobycie ze złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To dodatkowe 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

Platforma_Deepsea Nordkap / fot. PGNiG

Grupa Orlen rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapewni to koncernowi dodatkowe 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

– Tommeliten A to jeden z największych projektów inwestycyjnych Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Nie tylko ze względu na wielkość zasobów, ale także fakt, że jesteśmy największym udziałowcem tego złoża. Uruchomienie eksploatacji Tommeliten A oznacza dla Grupy Orlen skokowy wzrost produkcji gazu, o 0,5 mld m sześc. rocznie. Przybliża to nas do realizacji strategicznego celu, jakim jest podwojenie wydobycia w Norwegii do poziomu 6 mld m sześc. gazu rocznie. Wzrost wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów Grupy Orlen, aby zapewnić nieprzerwane dostawy surowców potrzebnych polskiej gospodarce. Dzięki dobrej współpracy naszej norweskiej spółki z pozostałymi udziałowcami złoża udało się przyspieszyć rozpoczęcie eksploatacji Tommeliten A o prawie sześć miesięcy. To duży sukces, który świadczy o wysokich kompetencjach koncernu w realizacji projektów wydobywczych i ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Grupa Orlen, poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway AS (PUN), posiada ponad 42 procent udziałów w Tommeliten A. Zasoby złoża oceniane są na 120-180 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział Grupy wynosi 50-76 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym 6-9 mld m sześc. gazu. Docelowo produkcja z Tommeliten A będzie prowadzona z wykorzystaniem 11 otworów i dostarczana za pomocą podgrzewanego rurociągu do infrastruktury na koncesji PL 018, skąd po dalszym uzdatnieniu będzie transportowana dalej. PL 018 jest obecnie jednym z najważniejszych hubów produkcyjnych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym a znajdujące się na nim instalacje zostały zmodyfikowane na potrzeby odbioru produkcji z Tommeliten A – czytamy w komunikacie.

W 2022 roku spółki z Grupy Orlen wyprodukowały w Norwegii 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego, co odpowiadało ponad 20 procent ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski. Surowiec trafi do kraju nad Wisłą za pomocą Baltic Pipe, gazociągu uruchomionego w październiku 2022 roku, który biegnie z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski.

Orlen / Jędrzej Stachura

Putin chce pchnąć do przodu budowę gazociągu do Chin