Rozpoczął się Ogólnopolski Szczyt Energetyczny w Gdańsku pod patronatem BiznesAlert.pl. – Bez atomu misterny plan modernizacji polskiej energetyki w porozumieniu z Komisją może się nie powieść – powiedział w mowie inauguracyjnej minister energii Krzysztof Tchórzewski.
– Kongres to szansa na dyskusje w okresie przełomowym dla Polski i Europy. Często pojawiają się pytania o to dlaczego zostawiamy energetykę taką, jak w poprzedniej kadencji. Wcześniej stworzono ogólne ramy, teraz przychodzi czas na zmaganie się z nowymi wyzwaniami, które pojawią się przed Polską w obliczu wyzwań całej Europy, jak pakiet zimowy. Staramy się budować gospodarkę energetyczną na bieżąco. Wyzwaniami, przed którymi stoimy, to dywersyfikacja dostaw gazu, stabilne ceny energii, przy jednoczesnym sprostaniu wyzwaniom środowiskowym. Odpowiedzią i priorytetem jest budowa długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. W miejsce starych mocy, muszą powstawać nowe elektrownie. Remedium jest między innymi rynek mocy. Jeśli nie poradzimy sobie z rynkiem mocy, to bez zabezpieczenia rezerwy, nasza gospodarka nie będzie mogła się normalnie rozwijać. Rynek mocy teraz wdrażamy, to rozwiązanie zostało notyfikowane przez Komisję Europejską. Zainteresowanie rynkiem mocy napawa optymizmem, a ustawa stwarza impuls inwestycyjny, będący odpowiedzią na brak pieniędzy i bliski w perspektywie brak mocy wytwórczej. Rynek mocy średnio i długoterminowo odwraca ten niebezpieczny trend – podkreślił.
– W fazę kluczową wchodzą także prace nad pakietem energetyczno- klimatycznym, a więc pakiet zimowy. Polska bierze udział w pracach dotyczących poziomu emisji jednostek, które będą brały udział w rynku mocy. Pozostaje nam teraz obrona zapisów, które pozwolą na obronę takiego kształtu rynku mocy. Trilog rozstrzygnie się prawdopodobnie w czasie prezydencji Austrii – powiedział.
Podkreślił, że w rozmowie z Komisją ważny jest kontekst historyczny, bo jego zdaniem „piętno komunizmu rzutuje na nasz miks”. – Dostaliśmy od Związku Sowieckiego energetykę węglową. Pod koniec lat 80. mieliśmy energetykę w 95 procentach opartą na węglu. Zamiast atomu, Stalin wybudował nam Pałac Kultury i Nauki – powiedział. Dzięki naszym staraniom udało się przedyskutować z Komisją tę sprawę i przekonać ją do naszego modelu – powiedział.
Ponadto minister Tchórzewski powiedział, że należy budować infrastrukturę towarzyszącą procesowi dywersyfikacji dostaw gazu, jak krajowe sieci gazowe, które będą towarzyszyć infrastrukturze jak gazociąg z Norwegii o nazwie Baltic Pipe. – Chodzi o stabilne dostawy gazu. PSG tak się organizowało, że spada końcowa cena rachunku za energię gazową. Został on obniżony o średnio o 7 procent. Ważne jest, aby iść w stronę niskoemisyjną, a więc promować gaz dla domów jednorodzinnych – powiedział.
Podkreślił, że elementem wspierającym transformacje energetyczną jest budowa polskiego atomu. – Są zwolennicy i przeciwnicy. Porozumienie z Komisją jest tak zbudowane, że bez atomu może się nie powieść. Chodzi o osiągnięcie poziomu emisji 550g/Mhw. Bez atomu tego nie osiągniemy. Aby po roku 2040 udział węgla w miksie spadł znacznie poniżej obecnego poziomu 80 procent, to atom powinien się w nim znaleźć – powiedział. Minister wyraził nadzieję, że budowa elektrowni jądrowej będzie budowana z jak największym udziałem polskiego kapitału.
Dodał, że przy budowie systemy energetycznego, ważny będzie rozwój OZE. – Ostatnia nowela jest w Sejmie. Stworzy warunki rozwoju sektora nie mniej dynamicznego, niż na Zachodzie. Zainteresowanie klastrami i prosumentami przerosło oczekiwania resortu. Jest ponad sto pomysłów na zagospodarowanie klastrów – powiedział.
Minister odniósł się także do problemu smogu.. – Chciałbym, aby ustawa o elektromobilności przerwała błędne koło niemocy. Udało się przekonać polski parlament, aby budżet wsparł instalacje do ładowania, rozwój branży. Powstanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. To dziesięciolecie zakończymy z siecią stacji do ładowania pojazdów elektrycznych – powiedział.
Dodał, że w resorcie toczą się prace nad projektem ustawy o wsparciu kongeneracji. – Mamy nadzieję, że projekt ustawy wesprze także produkcję energii elektrycznej z ciepłownictwa – zakończył.