Towarzystwo na rzecz Ziemi udostępniło treść uzasadnienia w sprawie negatywnej opinii ABW dotyczącej budowy mały reaktorów jądrowych.
Towarzystwo na rzecz Ziemi udostępniło zdjęcia uzasadnienia dotyczącego wydania negatywnej opinii przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), w sprawie BWRX-300 Stawy Monowskie.
Według ustawy z dnia 29 czerwca 2011 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących przed wydaniem decyzji zasadniczej w sprawie infrastruktury energetyki jądrowej konieczna jest m.in. opinia szefa ABW. Na jej bazie następuje wydanie decyzji lub odmowa. W przedstawionym przez towarzystwo na rzecz ziemi uzasadnieniu napisano, że szef ABW dostrzegł istotne braki w zakresie spełnienia wymogów, konkretnie art. 3b, ust. 1 pkt 2 ustawy. Według wspomnianego przepisu wniosek o wydanie decyzji powinien zawierać opis struktury właścicielskiej wnioskodawcy. W związku z tym 27 czerwca 2023 roku Szef ABW wezwał ministra klimatu i środowiska do uzupełnienia braków w terminie do 31 lipca 2023 rok. Kontrwywiad wskazał, że wnioskodawca powinien dołączyć umowy spółek BWRX-300 Stawy Monowskie i Orlen Synthos Green Energy (OSGE) oraz statutów obu firm.
W uzasadnieniu czytamy, że odpowiedź wpłynęła do agencji 17 lipca 2023 roku. Załączone dokumenty zostały uznane za niewystarczająco kompletne do zbadania sprawy. 31 lipca 2023 roku ponownie wezwano ministra do uzupełnienia wniosku poprzez przekazanie pierwotnej umowy OSGE zawarte 18 maja 2022 roku i wszystkich uchwał Walnego Zgromadzenia Wspólników OSGE zmieniających umowę spółki, pełnego protokołu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników OSGE z dnia 7 lipca 2022 roku oraz dokumentacji, której nazwa została utajniona w uzasadnieniu.
Ponowne uzupełnienia wniosku wpłynęło do agencji 11 sierpnia 2023 roku, kontrwywiad ciągle jednak uznał przekazany materiał za niewystarczająco. Według uzasadnienia 22 sierpnia 2023 roku ABW ponownie wezwało ministra do uzupełnienia wniosków, utajniono jednak o jakie dokumenty miał zostać dopełniony wniosek. Uzupełnienie wpłynęło 29 sierpnia 2023 roku.
Przekazana dokumentacja w dalszym ciągu nie pozwalała na wydanie opinii przez szefa ABW. 29 września 2023 roku ponownie wezwano ministra klimatu i środowiska do uzupełnienia wniosku poprzez odpowiedź organów zarządczych i nadzorczych podmiotów kontrolujących wnioskodawcę na pytania zawarte w wezwaniu. Stanowisko OSGE wpłynęła do ministerstwa 9 października 2023 roku, odpowiedź zarządu Orlenu wpłynęła do ABW 26 października 2023 roku, ale służba nie uzyskała stanowiska rady nadzorczej Orlenu.
W obliczu tego szefa ABW uznał, że zgromadzone informacje pozwalające na wydanie opinii.
– W świetle tych informacji można uznać, iż w niniejszej sprawie zaistniały okoliczności świadczące o negatywnym wpływie inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa – czytamy w uzasadnieniu.
Uzupełnienie uzasadnienia zostało zawarte w dokumencie niejawnym, którego nazwę ocenzurowano.
Orlen i Synthos w ramach spółki planują budowę małych reaktorów jądrowych (SMR), jeden z nich miał powstać w Oświęcimiu. W 2023 roku otrzymał decyzję zasadniczą, jednak według informacji przekazanych przez politykę została ona wydana mimo negatywnej opinii szefa ABW.
Towarzystwo na rzecz Ziemi / Marcin Karwowski
Orlen i Synthos wzywają służby do odsłonięcia kart w sprawie małego atomu