OSW: Sprawa Ulukajewa – zaostrzenie walki w rosyjskiej elicie (ANALIZA)

18 listopada 2016, 07:00 Energetyka
uljukajew
Aleksiej Ulukajew. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

ANALIZA

Maria Domańska, Piotr Żochowski

Ośrodek Studiów Wschodnich

15 listopada w nocy Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wydał komunikat o zatrzymaniu ministra rozwoju gospodarczego Aleksieja Ulukajewa i wszczęciu przeciwko niemu śledztwa w związku z podejrzeniem przyjęcia korzyści majątkowej (2 mln USD).

Miała ona być gratyfikacją za wydanie przez ministerstwo pozytywnej opinii, pozwalającej państwowemu koncernowi naftowemu Rosnieft’, kierowanemu przez Igora Sieczina, przejąć 50,08% akcji koncernu Basznieft’ (finalizacja transakcji nastąpiła 12 października). 15 listopada minister został umieszczony wyrokiem sądu w areszcie domowym i zdymisjonowany przez prezydenta.

Materiały obciążające ministra dostarczyła Komitetowi Śledczemu Federalna Służba Bezpieczeństwa. Zgodnie z wersją śledczych, minister rozpracowywany był przez FSB od co najmniej roku. Wręczona 14 listopada łapówka miała charakter kontrolowany, co umożliwiło ujęcie podejrzanego, według wersji śledztwa, na gorącym uczynku. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow potwierdził, że Władimir Putin był wcześniej informowany o śledztwie.

Komentarz

Zatrzymanie urzędującego ministra to wydarzenie bez precedensu w najnowszej historii Rosji. Uwagę zwraca kontekst: wydając pozytywną decyzję w sprawie zakupu Baszniefti przez Rosnieft’, Ulukajew lojalnie realizował wytyczne prezydenta, niejasne są zatem okoliczności domniemanego wymuszenia łapówki. Skandal został nagłośniony w rosyjskich mediach jako element kampanii antykorupcyjnej, co wzmocnić ma wizerunek Kremla w oczach społeczeństwa w okresie utrzymującej się recesji gospodarczej.

Więcej: Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich