Oszczędzać czy stymulować? Dyskusja o reformie gospodarczej w Rosji

20 maja 2016, 13:00 Alert

(Wiedomosti/RBK/Piotr Stępiński)

Władimir Putin i Aleksiej Kudrin

Jak informują Wiedomosti Aleksiej Kudrin ma zaproponować rosyjskiemu prezydentowi swoją koncepcję rozwoju gospodarki, której podstawą są reformy instytucjonalne. Przeciwko temu pomysłowi opowiadają się zwolennicy ,,stymulowania” polityki industrialnej.

Według źródeł rosyjskiej gazety 25 maja, podczas posiedzenia rady gospodarczej przy prezydencie Rosji, przedstawiciel Centrum Badań Strategicznych Aleksiej Kudrin przedstawi Władimirowi Putinowi swoją koncepcję rozwoju rosyjskiego gospodarki.

Koncepcja Kudrina ma zakładać, że na,,gonitwę” za wzrostem gospodarczym nie ma w najbliższych latach środków, a maksimum możliwości będzie osiągnięcie stabilnego wzrostu na poziomie 1 procenta PKB. Podkreślił w niej konieczność przeprowadzenia reform instytucjonalnych (systemu prawnego oraz sądowego), obniżenia deficytu do 1 procent PKB oraz inflacji do 4 procent.

Inny rozmówca Wiedomosti wyjaśnił, że w przypadku jeżeli reformy zostaną realizowane już w 2017 roku, w ciągu 3-5 lat możliwa jest wysoka dynamika wzrostu gospodarki. Z dnia na dzień wzrost o 4 procent nie byłby jednak możliwy, a nawet stanowiłby zagrożenie – przekonuje.

Przeciwko koncepcji Kudrina występują zwolennicy stymulowania gospodarki z budżetu z tzw. klubu Stołpyńskiego na czele z Borysem Titowem. Jak wcześniej informowało RBK koncepcja Titowa zakładała przejście rządu oraz Banku Centralnego Rosji od ,,restrykcyjnej” do ,,stymulującej” polityki fiskalno-industrialnej. Zwolennicy tej koncepcji uważają, że pozwoli ona na to, aby w ciągu dekady Rosja stała się światowym liderem pod względem wskaźników ekonomicznych.

Z kolei część rozmówców Wiedomosti uważa, że koalicja Kudrina ma duże szanse przekonać rosyjskiego prezydenta. Zauważają, że Putin jest zwolennikiem konsolidacji budżetu tym bardziej, że do wyborów potrzebuje rezerw. Jednakże według innego źródła gazety realizacja reformy przez osoby odpowiedzialne za podobne działania w przeszłości – kimś takim jest Kudrin – może odebrać poparcie społeczne dla zmian.

Pod koniec kwietnia Kudrin został mianowany zastępcą przewodniczącego rady gospodarczej przy prezydencie. Rada została powołana w lipcu 2012 roku. Jest ona organem konsultacyjnym służącym dla ,,opracowywania propozycji dotyczących głównych kierunków polityki społeczno-gospodarczej Federacji Rosyjskiej, określenia strategii oraz sposobu jej realizacji, mechanizmów, zapewnienia zrównoważonego rozwoju oraz technologicznego zmodernizowania rosyjskiej gospodarki”.