Sawicki: Co dalej z mikroinstalacjami OZE?

10 lipca 2019, 07:31 Energetyka
Panele słoneczne

Dzisiaj odbędzie się konferencja zorganizowana przez ministerstwa środowiska i energii poświęcona rozwojowi Odnawialnych Źródeł Energii na rzecz poprawy jakości powietrza. Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski opowiedzą o nowym rozwiązaniu mającym poprawić sytuację – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

Temat konferencji to: „resorty środowiska i energii w walce o lepszą jakość powietrza i rozwój OZE”. Co może kryć się pod tym hasłem? Możliwe jest, że chodzi o wsparcie rządowe mikroinstalacji OZE.

Henryk Kowalczyk mówiło o nim w ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl. Stwierdził, że trwają rozmowy z ministerstwem energii na temat wsparcia mikroinstalacji OZE, „aby w ramach Czystego Powietrza nie obowiązywały tylko pożyczki tak jak teraz, ale także dotacje, jak na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.”

Kowalczyk: Środki na Czyste Powietrze nie są zagrożone

W ramach istniejącego programu beneficjent może ubiegać się o takie wsparcie tylko w formie preferencyjnego kredytu, np. na pompy ciepła, kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczne. Pożyczkobiorcy programu „Czyste powietrze” mogą liczyć na oprocentowanie wynoszące nie więcej niż WIBOR 3M oraz 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 procent rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki to maksymalnie 15 lat.

Konferencja ministrów może być poświęcona nowemu narzędziu, czyli dotacjom. Takie rozwiązanie mogłoby zmienić podejście Komisji Europejskiej do programu Czyste Powietrze. Chociaż środki unijne na lata 2022 -2027 nie są zagrożone, bo rozmowy na temat nowej perspektywy budżetowej jeszcze się nie zaczęły, to Komisja ma coraz więcej zastrzeżeń. Chodzi o włączenie banków oraz samorządów w składanie, rozliczanie i finansowanie programu Czyste Powietrze. Zapis liberalizujący finansowanie mikroinstalacji mógłby skłonić Komisję do powrotu do rozmów z ministerstwem środowiska na poziomie politycznym, a nie tylko roboczym.

W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na ostatnią konwencję programową obozu Zjednoczonej Prawicy, podczas której minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zdradziła, że jej resort, jak można przypuszczać wspólnie z ministerstwem energii, przedstawi nową ofertą grupy dla prosumentów.

Może też chodzić o nowe oferty spółek elektroenergetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Możliwe zmiany w programie Czyste Powietrze na rzecz atrakcyjniejszego systemu dofinansowania, a nie kredytowania mikroinstalacji OZE mogą być kompatybilne z informacją zdradzoną przez minister Emilewicz.