Energetyka wiatrowa w Niemczech radzi sobie coraz gorzej

25 września 2023, 13:45 Alert

Federalne Ministerstwo Gospodarki i Klimatu przyznało, że liczba nowo wybudowanych turbin wiatrowych na lądzie i morzu rośnie w Niemczech wolniej niż dwa lata temu, a ilość energii elektrycznej wprowadzanej do sieci była niższa w tym samym okresie.

Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.
Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.

Do końca czerwca 2023 roku liczba nowo wybudowanych lądowych turbin wiatrowych wzrosła o 158 jednostek do łącznej liczby 29 456 w całym kraju. – Jeśli takie tempo budowy utrzyma się w drugiej połowie roku, do końca grudnia ukończonych zostanie zaledwie 316 turbin wiatrowych. W 2020 roku było ich 453 – podaje Niemiecka Sieć Redakcyjna (RND)

RND tłumaczy problemy niemieckiej energetyki wiatrowej głównie brakiem i opóźnieniem rozbudowy sieci przesyłowych. Faktycznie nie udało się dotychczas ukończyć projektów nazywanych potocznie “autostradami prądu”, które mają odpowiadać za przesył energii z północy kraju, gdzie stoi większość turbin wiatrowych na południe, gdzie jest największe zapotrzebowanie na prąd.

Niemcy dysponują największymi zainstalowanymi mocami z energetyce wiatrowej w Europie. Moce te sięgają 66 GW. W pierwszym kwartale 2023 roku 25 procent energii elektrycznej, wytwarzanej w Niemczech, pochodziła z wiatru.

RND / StromReport / Aleksandra Fedorska

Gibała: Norwegia i Niemcy badają wodorociągi oraz rury na dwutlenek węgla