Na temat procesu zmiana Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych oraz skutków nowych wymagań dla prosumentów – pisze „Rzeczpospolita”.
Dziennik zwraca uwagę, że operatorzy największych sieci dystrybucyjnych zdecydowali się na przeprowadzenie powtórnych konsultacji dotyczących zmian w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych związanych z OZE. Według „Rz” proponowane zmiany, między innymi odnośnie konieczności przyłączania instalacjach OZE powyżej w 3 kW do sieci trójfazowej, co wymaga zastosowania inwerterów trójfazowych, znacznie podwyższą koszty inwestycji w energetykę prosumencką.
Cytowany przez dziennik Mariusz Klimczak, członek zarządu Geo-Solar szacuje, że w przypadku instalacji PV, której koszt sięga obecnie ok. 18 tys., inwestor będzie musiał w związku z nowymi wymaganiami zapłacić o 3-4 tys. więcej. Pojawia się też problem już zamówionych przez dostawców inwerterów jednofazowych, które staną się bezużyteczne.
Jak zwraca uwagę „Rz” problem może uderzyć nie tylko w dostawców urządzeń oraz indywidualnych inwestorów, ale też gmin, które przy wsparciu unijnym realizują projekty fotowoltaiczne. Tomasz Koprowiak, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej tłumaczy w dzienniku, że zmiana zasad zagraża realizacji instalacji w tych gminach, które już sporządziły kosztorysy. Podkreśla on przy tym, że problem dotyczy nie tylko wzrostu kosztów w związku z wymogami odnośnie inwertera, ale też zmian w IRiESD, które umożliwią OSD odłączenia mikroinstalacji lub zredukowania jej mocy. – Podmioty realizujące inwestycje z pieniędzy Regionalnych Programów Operacyjnych muszą deklarować określony poziom produkcji. Jeśli go nie dotrzymają, są obciążone karami – wyjaśnia cytowany przez „RZ” Koprowiak.
Rzeczpospolita/CIRE.pl