Węgry chcą zbudować zielone miasto

30 maja 2019, 15:45 Alert

Węgrzy planują stworzyć miasto całkowicie zasilane za pomocą OZE, na niezagospodarowanym pasie w pobliżu Dunaju.  

Projekt Hegyeshalom-Bezenye w północno-zachodnich Węgrzech będzie kosztować 1,1 miliarda dolarów i ma mieć wielkość około 500 boisk piłkarskich. W mieście zostaną zapewnione miejsca pracy i mieszkania dla tysięcy osób, a także szkoły i sklepy. Zakłada się również, że będzie ono produkować żywność, która ma zaspokoić potrzeby mieszkańców. Deweloperzy projektu EON SE i niemiecka firma FAKT AG zakładają, że warzywa będą uprawiane w szklarniach, tam, gdzie dziś znajdują się zarośla. Jako że miasto będzie neutralne klimatycznie, energię ma czerpać głównie z fotowoltaiki i biogazowni. Dzięki szklarniom powstanie aż 5000 stałych miejsc pracy. Przedsięwzięcie powstaje przy udziale i wsparciu rządu węgierskiego.

Firma FAKT i jej partnerzy twierdzą, że posłuży ono jako model udanej transformacji dla innych miejsc, zwłaszcza regionów węglowych, które przestawią się na czystą energię.

Po ukończeniu w Hegyeshalom-Bezenye znajdzie się około 1000 domów, restauracja, hotel, stacja kolejową, sklepy, a także szkoły i jednostki szkoleniowe. Projekt opiera się na zrównoważonej polityce gospodarowania wodą, która ma na celu uniknięcie obniżenia poziomu wód gruntowych na obszarze miasta. Ma ono też mieć system chłodzenia oparty na energii dostarczanej przez elektrownie geotermalne.

Prócz szklarni z warzywami w Hegyeshalom-Bezenye znajdą się największe w Europie łowiska śródlądowe, gdzie hodowane będą łososie, okonie i dorady.

Bloomberg.com/Joanna Kędzierska