Geotermia – idealna do produkcji zielonego wodoru? Raczej nie

5 grudnia 2023, 14:15 Alert

Olaf Scholz, niemiecki kanclerz, powiedział, że wodór jest kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju. Wyraził zainteresowanie wykorzystania geotermii do produkcji zielonego wodoru. Eksperci twierdzą jednak, że to źródło nieodegra znacznej roli w polityce energetycznej.

Wodór. Źródło: freepik.com
Wodór. Źródło: freepik.com

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz odwiedzając niemieckie Centrum Badań Geologicznych (GFZ) w Poczdamie zaznaczył kolejny raz, że wodór jest kluczowym elementem niemieckiej Energiewende, planu transformacji energetycznej. W związku z tym geotermia mogłaby dostarczać zeroemisyjny prąd do produkcji zielonego wodoru.

Profesor Susanne Buiter, szefowa GFZ, która przyjmowała kanclerza w Poczdamie, wyjaśniła mu, że energia geotermalna mogłaby pokryć 25 procent zapotrzebowania na ciepło w Niemczech. Jej zdaniem wymaga ona również finansowania publicznego. Kluczowe w tej sprawie wydają się, z perspektywy Buiter, lokalne przedsiębiorstwa komunalne. W Niemczech to one odgrywają główną rolę w kwestiach dostaw energii do odbiorcy indywidualnego.

Buiter nie podjęła tematu produkcji prądu za pomocą geotermii, ale zwróciła uwagę na możliwości GFZ w zakresie magazynowania dwutlenku węgla oraz później wodoru w strukturach skał. Dalsze badania naukowe w tym wymiarze, będą jednak potrzebowały wsparcia finansowego od rządu federalnego na poziomie 10 – 15 milionów euro.

Niemcy mają relatywnie korzystne warunku dla geotermii. Niemieccy eksperci uważają, że z tego źródła można by wytworzyć 8,7 TWh rocznie. Z punktu widzenia zużycia energii elektrycznej w tym kraju, które wynosi blisko 500 TWh rocznie, jest to jednak nieznacząca ilość.

Münchener Merkur / die Welt / Aleksandra Fedorska

Siemieniuk: Wszystkie kolory tęczy wodoru wojskowego