Pakistan skraca tydzień pracy. To odpowiedź na kryzys energetyczny

8 czerwca 2022, 13:30 Alert

Pakistańczycy będą pracować krócej. Rząd skraca tydzień pracy z sześciu do pięciu dni. Powodem jest kryzys energetyczny i paliwowy. 

pakistan flaga
Źródło: Wikicommons

Pakistan walczy z kryzysem energetycznym

Pakistan zmniejsza godziny pracy dla obywateli. Dotychczasowy tydzień pracy został wprowadzony w kwietniu tego roku przez premiera Shehbaza Sharifa i trwał sześć dni. Jak podała ministra informacji Marriyum Aurangzeb Pakistańczycy ponownie wracają do pięciodniowego tygodnia pracy z powodu wysokich kosztów energii i związanego z tym kryzysu. Zmiana ta ma pozwolić zmniejszyć zużycie energii i paliwa. – Stoimy w obliczu poważnego kryzysu (…). Musimy podjąć działania na rzecz oszczędzania energii. Musimy wykorzystać wszystkie możliwości, aby oszczędzać energię – powiedziała na konferencji prasowej Aurangzeb.

Pakistańska waluta (rupia pakistańska) znacznie spadła osiągając niski poziom w stosunku do dolara, ceny energii wzrosły, a w kraju panuje dwucyfrowa inflacja. Skrócenie tygodnia pracy jest jednym z punktów planu oszczędzania energii. Dodatkowo piątki, które w krajach arabskich zwyczajowo są wolne, mają być dniem pracy zdalnej dla urzędników państwowych oraz wcześniejszego zamykania się przestrzeni handlowych. W tym celu powołano komisję, która ma opracować plan dla takiego rozwiązania. Dodatkowo, zostanie wprowadzona obniżka cen paliwa dla urzędników państwowych o 40 procent.

Polska Agencja Prasowa/ Maria Andrzejewska