Paliwa tanieją na wieść o tańszej ropie

24 marca 2017, 14:15 Alert

W porównaniu z notowaniem sprzed tygodnia ON jest sprzedawany w detalu średnio o 6 gr/l taniej, Pb95 5 gr/l (Pb98 -6 gr/l), a LPG o 3 gr/l.

Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,37 zł/l (-8 gr/l od ubiegłego tygodnia); najdroższy zachodniopomorskie: 4,55 zł/l (-5 gr/l). Największe zmiany tego tygodnia to podkarpackie: -12 gr/l, przy średniej 4,44 zł/l.

Dolnośląskie stacje mają najtańszą benzynę: średnia 4,49 zł/l (-7 gr/l); najdroższą zaś zachodniopomorskie: 4,67 zł/l (-5 gr/l). Największe zmiany tego tygodnia to małopolskie: -9 gr/l, przy średniej 4,51 zł/l.

Najtańszy autogaz to w tym tygodniu warmińsko-mazurskie: 2,11 zł/l (-4 gr/l); a najdroższy tradycyjnie zachodniopomorskie: 2,27 zł/l (-2 gr/l). Największe zmiany tego tygodnia to śląskie: -5 gr/l, przy średniej 2,12 zł/l.

Dziś w hurcie polskich rafinerii benzyna drożeje średnio 13 zł/m3, a olej napędowy tanieje 5 zł/m3.

Dziś rano na rynkach światowych drożej ropa i benzyna, a tanieje olej napędowy.

Brent na giełdzie w Londynie notowała dziś rano +0,12% [-2% w skali tygodnia i -10% od początku marca]. Amerykańska WTI: +0,23%, -2% i -11%.. Niezorientowanym przypomnijmy, że to gatunek Brent jest referencyjny dla kontynentu europejskiego – np. mimo że polskie rafinerie przerabiają ropę rosyjską, cena jej zakupu ustalana jest w odniesieniu do ceny Brent.

Referencyjne dla cen paliw gotowych wytwarzanych przez europejskie rafinerie są z kolei ceny średnie z trzech największych europejskich portów przeładunkowych: Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii – od nazw tych trzech miast: tzw. ceny ARA.

Paliwa gotowe na ARA notują dziś: benzyna +0,05% (-3% w skali tygodnia i -5% od 1 marca), a olej napędowy -0,11% (+1,36% w skali tygodnia i -10% od 1 marca) [patrz: Bloomberg], co wskazuje, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się odpowiednich korekt cenników polskich rafinerii i polskich stacji – podwyżek cen benzyny i obniżek oleju napędowego.

Tymczasem jednak niepokój branży paliwowej i transportowej budzi oczekujący na podpis Prezydenta RP tzw. Pakiet przewozowy [patrz: Apelujemy do Prezydenta RP: ustawę o monitorowaniu przewozów trzeba zmienić!]

* Zestawienie sporządzone wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych

Polska Izba Paliw Płynnych