Wszystko

Paliwowi giganci dają 1 mld dol. na walkę ze zmianami klimatu, ale nie na OZE

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, 10 największych na świecie koncernów paliwowych zapowiedziało oficjalnie w piątek powołanie wartego miliard dolarów funduszu, który ma się skupić na inwestycjach ograniczających emisje w energetyce czy transporcie. Wśród planowanych działań nie ma jednak związanych z odnawialnymi źródłami energii czy samochodami elektrycznymi.

W piątek szefowie 10 największych na świecie koncernów paliwowych, wchodzących w skład tzw. Oil and Gas Climate Initiative (OGCI), zapowiedzieli powołanie funduszu, który zajmie się inwestycjami w technologie niskoemisyjne.

Do inicjatywy przyłączyły się BP, CNPC, Eni, Pemex, Reliance Industries, Repsol, Saudi Aramco, Shell, Statoil oraz Total. Zwraca uwagę brak koncernów paliwowych z USA.

Wśród przedsięwzięć, którymi zajmie się fundusz, wymieniono projekty mające na celu monitorowanie i redukowanie przecieków gazu naturalnego, technologie CCS czy ograniczanie emisji w transporcie samochodowym.

Twórcy funduszu chcą przyczynić się do powstrzymania zmian klimatycznych poprzez zwiększenie wykorzystanie gazu (którego wydobycie i przetwórstwo jest dla nich podstawowym źródłem zysku) – kosztem tańszego, ale i bardziej emisyjnego węgla.

Wbrew informacjom, które pojawiły się w ubiegłym tygodniu i które zapowiadały powołanie pro-klimatycznego funduszu przez paliwowych gigantów, utworzona oficjalnie w piątek inicjatywa ma nie być związana z inwestycjami w energetykę odnawialną, inteligentne sieci czy magazynowanie energii.

10 firm, które powołały fundusz w ramach OGCI, odpowiada za 20 proc. globalnej produkcji ropy i gazu. Wykorzystanie tych surowców przekłada się natomiast na 37 proc. globalnych emisji CO2 – generowanych głównie przez transport.

O ile jednak utworzony w piątek fundusz ma się zająć ograniczaniem emisji CO2 w transporcie, nie będzie wspierać rozwoju elektrycznej motoryzacji.

Powstanie funduszu skrytykowały organizacje proklimatyczne.

– Ta informacja to skandaliczna obstrukcja sektora przemysłu niemającego przyszłości. (…) Prawdziwa walka ze zmianami klimatu oznacza pozostawienie w ziemi rezerw ropy, węgla i gazu, i dopóki tego nie zrobią, nikt nie nabierze się na ten cyniczny PR – komentuje Danni Paffard z 350.org.

Z kolei cytowana przez brytyjskiego “The Gaurdian” Juliet Philips z ShareAction, zwraca uwagę, że w ostatnich latach wycofanie się z inwestycji w firmy wiązane z sektorem paliw kopalnych zapowiedziały instytucje finansowe zarządzające funduszami wartymi ponad 2,6 biliona dolarów.

Gramwzielone.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X