Pandera: Elastyczność w energetyce może uchronić Polskę przed blackoutem

6 czerwca 2018, 11:00 Alert

– Elastyczność systemów elektroenergetycznych należy postrzegać jako szansę i możliwość poprawy jego niezawodności – powiedziała prezes Forum Energii dr Joanna Maćkowiak-Pandera podczas konferencji „Elastyczność KSE. Zmiany na rynku energii”. Patronem medialnym wydarzenia był BiznesAlert.pl

Fot. BiznesAlert.pl

– Dla operatora systemu przesyłowego elastyczność systemu elektroenergetycznego to zdolność do zarządzania ryzykiem. W sytuacji gdy system jest coraz bardziej zmienny i nieprzewidywalny, elastyczność pomaga w zarządzaniu ryzykiem, dlatego staje się coraz ważniejsza – stwierdziła.

Jej zdaniem na elastyczność należy patrzeć szerzej. – Obecnie gdy myślimy o elastyczności, to wyłącznie w kontekście wytwarzania. To ważny element, ale nie jedyny; to także elektromobilność, ciepłownictwo, reakcja popytu, ale także magazynowanie – mówiła.

Według prezes Forum Energii, elastyczność nie zaistnieje, jeżeli nie powstaną odpowiednie bodźce ekonomiczne. – W związku z tym, że powstał rynek mocy i zostanie zaimplementowany w tym roku, powstaje pytanie: co jeszcze możemy stworzyć, aby graczom rynkowym opłacało się udostępniać elastyczne zasoby i inwestować w sieci, magazynowanie czy DSR – powiedział dr Maćkowiak- Pandera.

Jak zaznaczyła, wpływ na elastyczność mają również unijne regulacje, m.in. pakiet zimowy. – Pakiet zimowy szczególny nacisk kładzie na elastyczność. Chodzi o pięć elementów: DSR, konsument, OZE, sieci dystrybucyjne i rynek energii. Elastyczność należy postrzegać jako szansę, a nie zagrożenie. Nawet jeżeli elastyczność wydaje się abstrakcyjną, to kolejne kroki i zmiany na rynkach energii będą na nią ukierunkowane. Elastyczność może poprawić niezawodność systemu, ułatwić integracje OZE i ograniczyć koszty rezerw – stwierdziła.