Protest przeciwko powołaniu Polskiej Agencji Geologicznej

7 maja 2019, 08:30 Alert

7. maja 2019 r., odbędą się obchody okrągłej rocznicy 100-lecia powołania Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB).

Siedziba PIG. Fot. PIG
Siedziba PIG. Fot. PIG

Ta rocznica zbiega się w czasie z procedowaniem przez Sejm RP projektu ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej (PAG), autorstwa sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju (GGK), Mariusza Oriona Jędryska. – Projekt ten zakłada wyprowadzenie z PIG-PIB do nowej instytucji ponad połowy pracowników, całego archiwum, większości sprzętu i majątku oraz państwowych zleceń, pozostawiając Instytut – jubilata praktycznie bez szans na przetrwanie – podaje Instytut w komunikacie. – Związki zawodowe, skupiające w większości pracowników merytorycznych, czyli geologów, przy różnych okazjach zgłaszały porażające mankamenty planowanego rozwiązania zmierzającego, według ministra Jędryska, do rzekomego „uzdrowienia” polskiej geologii – czytamy dalej.

-Związki zawodowe nie chcą uczestniczyć w „balu na Titanicu”, który jest ich zdaniem rozmyślnie kierowany ku katastrofie przez GGK. Dlatego organizują manifestację przed siedzibą PIG-PIB przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie. GGK niszczy i zniesławia PIG-PIB i jednocześnie wykorzystuje jego 100-lecie dla własnej promocji – czytamy w komunikacie.

Dalej czytamy podsumowanie.  -100-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego pracownicy będą obchodzić na zewnątrz jego murów. We wtorek, 7. maja 2019 r., związki zawodowe organizują protest przeciwko powołaniu PAG kosztem skazania na niebyt Państwowego Instytutu Geologicznego. Zapowiedziany przyjazd osoby, która gotuje taki los Instytutowi, aby ogrzać się w blasku obchodów skłonił związkowców, aby nie uczestniczyć w oficjalnych obchodach – czytamy na zakończenie komunikatu.

Związki zawodowe działające w PIG-PIB