Parlament Europejski domaga się unijnych celów użycia materiałów z recyklingu

10 lutego 2021, 13:15 Alert

Parlament Europejski wezwał Unię do wprowadzenia wiążących celów w zakresie wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu w produktach i zmniejszania zużycia surowców, aby ograniczyć zanieczyszczenia plastikiem i zapobiec marnowaniu materiałów wielokrotnego użytku.

Materiały z recyklingu stanowią tylko około 12 procent materiałów używanych przez przemysł Unii Europejskiej, a ta spala więcej odpadów z tworzyw sztucznych niż poddaje recyklingowi. Parlament Europejski przyjął raport wzywający Komisję do zajęcia się tymi kwestiami, ochrony naturalnych krajobrazów Europy i ograniczenia emisji CO2, ponieważ produkcja nowych materiałów może być znacznie bardziej „brudna” niż recykling starych. – Komisja powinna zaproponować obowiązkowe wymogi UE dotyczące stosowania materiałów pochodzących z recyklingu w niektórych produktach lub sektorach, a także wiążące cele dotyczące stosowania mniejszej ilości surowców pierwotnych – stwierdził parlament. Celem sprawozdania jest wywarcie wpływu na przyszłe wnioski Komisji.

Ustawodawcy stwierdzili, że Komisja powinna w tym roku zaproponować normy w ramach unijnej „dyrektywy w sprawie ekoprojektu”, która wymaga, aby produkty sprzedawane w Europie spełniały kryteria, w tym możliwość recyklingu lub naprawy. – Prawdziwym problemem jest to, że powinniśmy zmniejszyć zużycie materiałów pierwotnych, zasobów naturalnych – powiedział europoseł Jan Huitema zajmujący się tą kwestią.

Według badań WWF i Global Footprint Network, cytowanych w raporcie parlamentu, mieszkańcy UE zużywają zasoby naturalne trzy razy szybciej niż planeta jest w stanie je uzupełnić. – UE potrzebuje wiążącego celu do 2030 roku, aby znacznie zmniejszyć ślad materialny i konsumpcyjny w UE oraz wprowadzić je w granice planety do 2050 roku – stwierdzili europosłowie. Firmy poparły propozycje zwiększenia wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w produktach.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Nie degrowth, a pieniądz może uratować klimat