AlertŚrodowisko

Parlament Europejski przyjął projekt prawa ws. odbudowy przyrody

Źródło: freepik

Źródło: freepik

Parlament Europejski dał zielone światło dla projektu prawa w sprawie odbudowy przyrody. Nowe prawo zakłada przywrócenie co najmniej 20 procent obszarów lądowych i morskich UE do 2030 roku oraz wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy do 2050 roku.

Obecnie projekt wymaga zatwierdzenia przez kraje członkowskie. Zwolennicy nowego prawa argumentują, że pomoże ono odbudować zniszczoną przyrodę w krajach Unii, przeciwnicy – że będzie niekorzystne dla rolników.

– Unijne prawo dotyczące odbudowy przyrody, uzgodnione z państwami członkowskimi, przywróci zdegradowane ekosystemy we wszystkich państwach członkowskich, pomoże osiągnąć cele UE w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej oraz zwiększy bezpieczeństwo żywnościowe – czytamy w komunikacie.

Nowe prawo wymaga również pozytywnego trendu w kilku wskaźnikach w ekosystemach leśnych i posadzenia dodatkowych trzech miliardów drzew. Państwa członkowskie będą również musiały przywrócić co najmniej 25 tys. km rzek do swobodnego przepływu i zapewnić, że nie nastąpi utrata netto całkowitej krajowej powierzchni zieleni miejskiej i pokrycia drzewostanem miejskim.

Należy wspomnieć, że w czerwcu 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przepisy o odbudowie zasobów przyrodniczych, aby przyczynić się do długoterminowej odbudowy zniszczonej przyrody na obszarach lądowych i morskich Unii Europejskiej. Ponad 80 procent europejskich siedlisk ma być w złym stanie.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Niemieckie lasy w rozpaczy


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X