Partner PGNiG przy dostawach LNG z USA wychodzi z dołka

8 września 2021, 06:30 Alert

Amerykańska firma Cheniere, która jest partnerem polskiego PGNiG przy jednym z kontraktów na dostawy LNG, ma plan poprawy kondycji finansowej dzięki lepszym wynikom możliwym przez rozwój handlu tym paliwem.

Terminal Sabine Pass LNG, fot. flickr.com/royluck (CC BY 2.0)
Terminal Sabine Pass LNG, fot. flickr.com/royluck (CC BY 2.0)

Cheniere Energy ogłosiło plan budowy wartości spółki w celu umożliwienia dywidend na rzecz akcjonariuszy. Szósty ciąg skraplający gazoportu Sabine Pass w Luizjanie ma zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2022 roku. Kolejnym przedsięwzięciem ma być trzeci etap Corpus Christi LNG czekający na ostateczną decyzję inwestycyjną. Te projekty mają zapewnić poprawę wyników finansowych w 2021 roku po okresie pandemicznym i dać przepływ finansowy pozwalający w przyszłości na dywidendy sięgającej 0,33-1,32 dolara za akcję w listopadzie 2021 roku.

Ta firma amerykańska planuje systematycznie spłacać długi i podejmować decyzje o nowych inwestycjach w Sabine Pass oraz Corpus Christi. Maja one zapaść w sprawie tego drugiego projektu w 2022 roku.

Cheniere zawarło 24-letni kontrakt z polskim PGNiG w 2018 roku. Zakłada on dostawy 0,52 mln ton LNG w okresie 2019-2022 oraz 29 mln ton w latach 2023-2042. Większy wolumen ma docierać do Polski po zakończeniu krytykowanego kontraktu jamalskiego z rosyjskim Gazpromem obowiązującego do końca 2022 roku. Rozwój projektów LNG oraz perspektywa poprawy kondycji finansowej Cheniere to dobry sygnał w odniesieniu do umowy z PGNiG.

Cheniere/Wojciech Jakóbik

PGNiG podpisało dwie umowy długoterminowe na dostawy LNG z USA