PB: Rząd ma plan dla polskiego węgla

28 czerwca 2017, 07:00 Alert

Rząd nadal ma apetyt na przegrupowania w spółkach, chce lepiej monitorować ceny importowanego węgla i zamierza sobie poradzić  z europejską polityką klimatyczną – pisze Magdalena Graniszewska na łamach Pulsu Biznesu.

fot. pixabay.com

Dziennikarka dotarła do dokumentu pod nazwą „Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obejmuje on lata 2016-30. Zakłada przekształcenia w spółkach węglowych. Z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i Kopalni Bobrek-Piekary należącej obecnie do Węglokoksu miałaby powstać grupa górnośląska. Grupa małopolska ma objąć aktywa Tauron Wydobycie, a wschodnia – Kopalnię Bogdanka. Jastrzębska Spółka Węglowa miałaby się zamienić w Grupę Węglowo-Koksową.

Kolejny pomysł to parytet cenowy węgla z uwzględnieniem kosztów transportu, która mogłaby podnieść ceny surowca sprzedawanego w Polsce z korzyścią dla producentów.

W dokumencie znajduje się także obietnica twardej linii w negocjacjach z Komisją Europejską na temat polityki klimatycznej i pakietu zimowego, czyli szeregu nowych regulacji, które mogą ograniczyć polski węgiel.

Puls Biznesu