PB: Fabryka magazynów energii na Węgrzech zamiast w Polsce?

4 grudnia 2017, 12:15 Alert

Koreańska firma SK Innovation zamiast zbudować fabrykę baterii do aut elektrycznych w Polsce, prawdopodobnie zrobi to na Węgrzech – podaje „Puls Biznesu” w artykule opisującym okoliczności podjęcia decyzji przez Koreańczyków.

samochód elektryczny elektromobilność
fot. CC/pxhere.com

Główny konkurent SK Innovation, LG Chem, zapowiedział inwestycje w Polsce warte 1,3 mld złotych. Skala tego przedsięwzięcia skłoniła koreański koncern do poszukiwań innego miejsca. Kolejnym powodem były według „Pulsu Biznesu” problemy ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji – chodziło mianowicie o 40 ha z dostępem do dużej ilości wody. „Nie było działki, która byłaby dostępna w krótkim czasie i bez olbrzymich nakładów inwestycyjnych” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Cytowany przez gazetę prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Tomasz Pisula podejrzewa jednak, że najważniejszym powodem oddalania się wizji inwestycji SK Innovation jest zapowiedź ponad trzykrotnego zwiększenia przez LG Chem nakładów w Polsce – chodzi o fabrykę w Kobierzycach pod Wrocławiem, która zatrudni dodatkowe 1,6 tys. osób.

Inwestycje SK Innovation nie są jednak całkowicie wykluczone. Mogą się one koncentrować na innym segmencie rynku, a korzystne warunki, które potencjalnym inwestorom oferuje Polska sprawiają, że nasz kraj cały czas jest w grze o przyciągnięcie zagranicznych firm.

Puls Biznesu