AktualnościGospodarka

PE przekaże 280 mln euro na pomoc powodzianom, w tym Polakom

Parlament Europejski w Strasburgu. Źródło: wikimedia

Parlament Europejski w Strasburgu. Źródło: wikimedia

Parlament Europejski zdecydował o uruchomieniu ponad 280 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie regionów Europy Środkowej dotkniętych powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tej puli aż 76 mln euro na odbudowę i ochronę przed przyszłymi katastrofami.

Parlament Europejski przegłosował w środę decyzję o uruchomieniu 280,7 mln euro z unijnego Funduszu Solidarności (FSUE). Pieniądze trafią do sześciu krajów: Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowiny — krajów, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi w Europie Środkowej we wrześniu i październiku ubiegłego roku.

Jak podkreślił Andrzej Halicki, Polska otrzyma z tej puli 76 mln euro. Środki mają być przeznaczone przede wszystkim na naprawę zniszczonej infrastruktury, dróg, mostów, szkół i budynków użyteczności publicznej. Pieniądze posłużą także do wsparcia poszkodowanych — sfinansują tymczasowe zakwaterowanie, działania ratunkowe i inwestycje chroniące przed podobnymi katastrofami w przyszłości.

Czechy mogą liczyć na największą część wsparcia — 114 mln euro. Austria dostanie 42,8 mln euro, a pozostałe kraje — Słowacja, Mołdawia i Bośnia i Hercegowina — otrzymają mniejsze kwoty, proporcjonalne do rozmiarów szkód.

Europosłowie podczas debaty zwrócili uwagę, że zmiany klimatyczne sprzyjają coraz częstszym i gwałtowniejszym zjawiskom pogodowym. Dlatego — jak zaznaczył Halicki — konieczne jest wzmacnianie budżetu Funduszu Solidarności w kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE, tak aby skutecznie reagować na rosnącą liczbę klęsk żywiołowych.

Od momentu powstania w 2002 roku Fundusz Solidarności Unii Europejskiej przekazał już ponad 9,6 mld euro na pomoc po 136 poważnych kryzysach — od katastrof naturalnych po zagrożenia zdrowia publicznego. Wsparcie trafiło dotąd do 24 państw członkowskich i krajów kandydujących.

— Parlament po raz kolejny wspiera obywateli w potrzebie. Dodatkowe środki pomogą odbudować zniszczone mosty, drogi czy szkoły, a także zabezpieczyć nas przed kolejnymi skutkami katastrof klimatycznych — podsumował Andrzej Halicki podczas konferencji prasowej w Strasburgu.

Parlament Europejski / PAP / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...
Moskwa Fot. Freepik

Rosja przejęła aktywa warte 50 mld dolarów w trzy lata wojny

Moskwa coraz mocniej centralizuje gospodarkę w model „twierdzy Rosja”. W trzy lata wojny na Ukrainie państwo skonfiskowało majątek o wartości...

Czy Grok pójdzie do więzienia? (felieton)

Rządzące Polską ekipy wolność słowa pojmują podobnie jak niektórzy wolność gospodarczą. Nie należące do nich produkty próbują wyeliminować z rynku,...

Udostępnij:

Facebook X X X