AlertAtomEnergetykaInfrastruktura

PEJ i Uniwersytet Warszawski będą kształcić przyszłe kadry energetyki jądrowej

Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. Fot. Jędrzej Stachura

Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. Fot. Jędrzej Stachura

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i Uniwersytet Warszawski podpisały umowę o współpracy przy kształceniu kadr na potrzeby rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. To istotny punkt z perspektywy budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która ma wystartować w 2033 roku.

Drugiego marca 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę z Uniwersytetem Warszawskim, w ramach której będą wspólnie kształcić przyszłe kadry obsługi polskiego atomu. W uroczystości uczestniczyli m. in. prezes PEJ Tomasz Stępień i rektor UW Alojzy Nowak.

– Jestem bardzo zadowolony z porozumienia, które oznacza współpracę nauki i biznesu. Ten drugi coraz częściej rozumie, że trzeba wpływać na kształcenie młodzieży i wykorzystać to w przyszłości dzięki wykształconym kadrom. Mamy wielu zdolnych uczniów, którzy w przyszłości mogą stanowić o sile sektora energetyki jądrowej – podkreślił Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezes PEJ Tomasz Stępień zaznaczył, że inwestycja w energetykę jądrową w Polsce to konieczność. – Tę opinię podziela większość Polaków i decydentów sektora. Budowa atomu to jedno z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć technologicznych, dlatego współpraca z Uniwersytetem Warszawskim jest tak ważna. W tego typu projektach najważniejsi są ludzie, którzy będą budować, eksploatować i kierować energetyką jądrową – powiedział.

– Polska chce budować atom i nie chodzi o dwie elektrownie, ale zapewne będzie ich więcej. Stąd tak istotne jest pozyskiwanie wiedzy i kształcenie kadr na wczesnym etapie – dodał. Prezes Stępień zaznaczył, że współpraca z Wydziałem Fizyki UW to nie ostatni punkt, w którym Polskie Elektrownie Jądrowe chcą pracować z warszawską uczelnią.

Tomasz Stępień wspomniał o etapie prac przedprojektowych i decyzji środowiskowej. – Jesteśmy na zaawansowanym etapie wydania decyzji środowiskowej. Jest wiele wymogów, które musimy spełnić, aby przejść do kolejnego etapu. Spodziewamy się decyzji w niedalekiej przyszłości – powiedział.

Uniwersytet Warszawski to kolejna uczelnia, która podejmuje współpracę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. W połowie lutego 2023 roku spółka porozumiała się z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, z którą również będzie współpracować przy kształceniu kadr oraz rozwoju technologii mających zastosowanie w branży jądrowej.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma rozpocząć pracę w 2033 roku. Powstanie ona w gminie Choczewo i według planów będzie się składać z trzech reaktorów AP1000 o mocy 1200 MW każdy.

Jędrzej Stachura

Polskie Elektrownie Jądrowe i AGH w Krakowie będą współpracować przy narodzinach atomu

 


Powiązane artykuły

Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Satelity zostały wyniesione na orbitę w ramach misji SpaceX

Polska szykuje się do wejścia kapitałowego w ICEYE

Warszawa finalizuje rozmowy w sprawie zakupu udziałów w polsko-fińskiej ICEYE, producencie satelitów radarowych. Inwestycja państwowa – finansowana przez Bank Rozwoju...
Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...

Udostępnij:

Facebook X X X