PEJ i Uniwersytet Warszawski będą kształcić przyszłe kadry energetyki jądrowej

2 marca 2023, 11:30 Alert

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i Uniwersytet Warszawski podpisały umowę o współpracy przy kształceniu kadr na potrzeby rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. To istotny punkt z perspektywy budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która ma wystartować w 2033 roku.

Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. Fot. Jędrzej Stachura
Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. Fot. Jędrzej Stachura

Drugiego marca 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę z Uniwersytetem Warszawskim, w ramach której będą wspólnie kształcić przyszłe kadry obsługi polskiego atomu. W uroczystości uczestniczyli m. in. prezes PEJ Tomasz Stępień i rektor UW Alojzy Nowak.

– Jestem bardzo zadowolony z porozumienia, które oznacza współpracę nauki i biznesu. Ten drugi coraz częściej rozumie, że trzeba wpływać na kształcenie młodzieży i wykorzystać to w przyszłości dzięki wykształconym kadrom. Mamy wielu zdolnych uczniów, którzy w przyszłości mogą stanowić o sile sektora energetyki jądrowej – podkreślił Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezes PEJ Tomasz Stępień zaznaczył, że inwestycja w energetykę jądrową w Polsce to konieczność. – Tę opinię podziela większość Polaków i decydentów sektora. Budowa atomu to jedno z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć technologicznych, dlatego współpraca z Uniwersytetem Warszawskim jest tak ważna. W tego typu projektach najważniejsi są ludzie, którzy będą budować, eksploatować i kierować energetyką jądrową – powiedział.

– Polska chce budować atom i nie chodzi o dwie elektrownie, ale zapewne będzie ich więcej. Stąd tak istotne jest pozyskiwanie wiedzy i kształcenie kadr na wczesnym etapie – dodał. Prezes Stępień zaznaczył, że współpraca z Wydziałem Fizyki UW to nie ostatni punkt, w którym Polskie Elektrownie Jądrowe chcą pracować z warszawską uczelnią.

Tomasz Stępień wspomniał o etapie prac przedprojektowych i decyzji środowiskowej. – Jesteśmy na zaawansowanym etapie wydania decyzji środowiskowej. Jest wiele wymogów, które musimy spełnić, aby przejść do kolejnego etapu. Spodziewamy się decyzji w niedalekiej przyszłości – powiedział.

Uniwersytet Warszawski to kolejna uczelnia, która podejmuje współpracę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. W połowie lutego 2023 roku spółka porozumiała się z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, z którą również będzie współpracować przy kształceniu kadr oraz rozwoju technologii mających zastosowanie w branży jądrowej.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma rozpocząć pracę w 2033 roku. Powstanie ona w gminie Choczewo i według planów będzie się składać z trzech reaktorów AP1000 o mocy 1200 MW każdy.

Jędrzej Stachura

Polskie Elektrownie Jądrowe i AGH w Krakowie będą współpracować przy narodzinach atomu