EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZE

Paliwo gazowe może zagwarantować bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej (RELACJA)

Fot. Mariusz Marszałkowski

– Mówimy dziś o presji klimatycznej, gdzie w Europie i Ameryce podejmuje się szereg działań wdrażających zmiany w emisyjności energetyki. Mimo rozwoju technologii OZE, musimy dbać o bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej. Gwarantem tego bezpieczeństwa jest paliwo gazowe – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGNiG podczas konferencji Gazterm 2020.

Partnerzy, technologie i doświadczenie

– Chcemy wykorzystać nasze kompetencje i instalacje o wartości miliardów złotych. Możemy to zrobić wykorzystując doświadczenie innych partnerów w Europie. Chcielibyśmy przyszłości skorzystać z tych aktywów i spróbować nowych wyzwań np. przesyłu wodoru czy biometanu – zaznaczył Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGNiG podczas konferencji Gazterm 2020.

Kolejnym pomysłem PGNiG jest wykorzystanie technologii przechwytywania CO2 i magazynowanie go w zbiornikach podziemnych po sczerpanych złożach ropy czy gazu. – Wykorzystując nasze kompetencje i doświadczenie możemy zrobić kolejny krok do transformacji energetycznej – zapowiedział wiceprezes.

W styczniu 2019 roku zakomunikowany został nowy projekt “Cyfrowe złoże”. Perkowski przyznał, że jest to nowe podejście do optymalnego wydobycia ropy czy gazu ziemnego. – W klasycznym systemie proces pracy różnego rodzaju specjalistów był przekazywany do następnego działu, finalnie „tworząc” kopalnie węglowodorów. Polska nie jest Kuwejtem, wydobywanie ropy czy gazu jest u nas niezwykle trudne. Musieliśmy podejść do tego całkiem inaczej, aby było to opłacalne ekonomicznie. Przy obecnych niskich cenach surowców, to działanie dało nam duże zyski i umiejscowiło nas w czołówce światowej – powiedział.

– Mówimy dziś o presji klimatycznej, gdzie w Europie i Ameryce podejmuje się szereg działań wdrażających zmiany w emisyjności energetyki. Mimo rozwoju technologii OZE, musimy dbać o bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej. Gwarantem tego bezpieczeństwa jest paliwo gazowe – podkreślił Robert Perkowski

Ciągła transformacja

Prezes zarządu PGNiG Termika Paweł Stańczyk zaznaczył, że energetyka i sektor ciepłowniczy stoją przed ogromnymi wyzwaniami. – To branża, która jest w ciągłej transformacji. W niektórych instalacjach węgiel wciąż jest paliwem rentownym. Gaz natomiast jest paliwem najbliższej przyszłości. W EC Żerań to około cztery procent całego przyszłorocznego zużycia gazu w Polsce – powiedział.

– O ile gaz jest paliwem bliskiej przyszłości, to wodór jest paliwem dalszej przyszłości. W momencie przyłączenia gazowego do bloku w EC Żerań wykorzystanie paliwa wodorowego może stać się przedmiotem analiz i badań. To samo mogłoby stać się w przyszłości w EC Siekierki – przyznał prezes Stańczyk.

Na temat gazu wypowiedział się również Grzegorz Bujnowski z biura handlu gazem PKN Orlen. – W PEP 2040 gaz wymieniony jest jako paliwo przejściowe. Gaz i elektrownie gazowe będą ważnym elementem funkcjonowania energetyki. Po pierwsze funkcja stabilizacyjna, dzięki czemu w kilkadziesiąt minut można zwiększyć moc elektrowni gazowej – powiedział.

Bujnowski podkreślił, że rynek zmieni się pod względem podażowym. – Struktura kontraktów ulegnie zmianie, szczególnie po stronie dostawców gazu. Trzeba też się przygotować infrastrukturalnie. PKN Orlen cały czas przygotowuje się do tej zmiany – zakończył.

Opracował Mariusz Marszałkowski

Mucha: Im więcej autobusów na gaz, tym więcej czystego powietrza (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X